Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matovic
Igor Matovič na tlačovej besede o Procházkovej predvolebnej kampani. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
22. júla 2014 SprávySlovensko od SITA, Webnoviny.skSITA Diskusia()

Video: Matovič zverejnil nahrávku s Procházkom

V rozhovore podľa Matoviča obaja dohadujú podmienky inzercie v Matovičových inzertných novinách pred prezidentskými voľbami. „Celý som ho nachystal ja,“ povedal o materiáli Matovič pre agentúru SITA. Autenticitu zverejnenej nahrávky potvrdil aj Radoslav Procházka. Jeho vyjadrenie ku kauze si môžete prečítať ——> TU .

Komu veríte v kauze nahrávka, Procházkovi či Matovičovi?

„Je to materiál, ktorý som chcel zverejniť až so súhlasom generálneho prokurátora, na ktorý čakám. Zverejnenie bez môjho vedomia ma prekvapilo. Zrejme niekomu veľmi veľmi veľmi vyhovuje, aby sa táto téma ‘poriešila’ uprostred leta, keď sú ľudia na dovolenkách a politiku nesledujú,“ napísal Matovič na svoj Facebook a pre agentúru SITA dodal, že netuší a ani nerieši, ako sa materiál dostal na internet. „Zverejnenie bez môjho vedomia ma prekvapilo,“ dodal.

Video: Nahrávka Igora Matoviča s Radoslavom Procházkom

Generálna prokuratúra podrobnosti o riešení prípadu nezverejnila. Dnes len pripomenula, že 4. júna vydal generálny prokurátor Jaromír Čižnár pokyn, aby prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky komplexne preveril medializované informácie. „Z taktického hľadiska Generálna prokuratúra SR nebude špecifikovať úkony, ktoré realizuje,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Matovič sa podľa Predajňovej 26. júna obrátil na generálneho prokurátora so žiadosťou o vydanie stanoviska vo veci výkladu a uplatňovania paragrafu trestného zákona, v ktorom sa uvádza, že kto poruší dôvernosť neverejne prednesených slov alebo iného prejavu osobnej povahy tým, že ho neoprávnene zachytí záznamovým zariadením a takto zhotovený záznam sprístupní tretej osobe alebo ho iným spôsobom použije a inému tým spôsobí vážnu ujmu na právach, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Matovič požiadal o zaslanie vyjadrenia, obsahujúceho jednoznačný právny názor na výklad uvedeného zákonného ustanovenia. „V liste pánu Matovičovi zo dňa 15. júla 2014 bolo oznámené, že ustanovenie paragrafu 4 odsek 2 zákona číslo 153/2001 Z.z o prokuratúre v znení neskorších predpisov neumožňuje, aby prokurátor dával výkladové stanoviská k právnym predpisom iným orgánom ani iným právnickým osobám alebo fyzickým osobám,“ uviedla Predajňová.

Procházka poslal do vydavateľstva najprv ženu

Podľa zverejneného materiálu Matovič tvrdí, že Procházka najskôr poslal minulý rok v septembri do vydavateľstva regionPRESS ženu z jeho reklamnej agentúry. V jeho mene podľa videa žiadala inzerciu za 8,5 tisíca eur bez dokladu, ale nepochodila. Matovič ďalej konštatuje, že vo februári už Procházka oslovil jeho.

Vtedajší prezidentský kandidát podľa Matoviča nepoprel, že by za ním poslal ženu vybaviť inzerciu neoficiálne a bez dokladu. Matovič sa v rozhovore, ktorý trval viac ako hodinu a na videu je z neho niekoľko minút, pýta muža, ktorým má byť Procházka, či chce časť inzercie zadať oficiálne a časť neoficiálne. „Jak mi ty to umožníš,“ vraví hlas podobný Procházkovmu. „Jak ty chceš, ty povedz,“ hovorí Matovič. „Pol na pol,“ odpovedá Procházkovi podobný hlas.

Matovič sa pýta na podrobnosti, či v správe pre ministerstvo financií bude uvedené, akú zľavu poskytol regionPRESS. „Ale počúvaj, keď to má byť akékoľvek nepohodlie, tak srať na to, to je akože,“ odpovedá hlas podobný Procházkovmu.

Matovič vysvetlil, prečo nahrávku urobil

Rovnako Matovičovi vysvetľuje, že v septembri nakoniec nezadal inzerciu preto, lebo nemal peniaze. Matovič sa na nahrávke pýta: pol na pol? Ak s tým nemáš ty problém, lebo pri takom objeme to proste nemá kto ako odkontrolovať, odpovedá podľa Matoviča Procházka. Matovič chcel tiež zistiť, či by neoficiálne mohlo ísť 90 percent inzercie – odpoveď bola „uhm“. „Nikdy som to nerobil a ani by som to nechcel robiť,“ konštatuje Matovič. „Nie, nechcem, aby si mal z toho nejaký úzkocitný pocit. Fakt to nestojí za to,“ odpovedá Procházkovi podobný hlas.

Matovič sa partnera v rozhovore pýtal, koľko ho bude stáť kampaň do konca prvého kola, od úplného začiatku. „Odhad asi šesť kíl,“ odpovedal. Neskôr to skorigoval. „Počkať, tak potom nie, tri kilá už nenazbieram, to už nedám, tak päť, pol mega,“ uzavrel hlas podobný Procházkovmu.

„Prečo som ho nahral? Skorumpovaných politikov nikdy inak neusvedčíte,“ vysvetľuje Matovič, prečo nahrávku urobil. Keďže rozsah oficiálne priznaných výdavkov na kampaň u Procházku nezodpovedal reálnym výdavkom, rozhodol sa podľa vlastných slov zistiť pravdu na vlastnú päsť.

O nahrávke sa hovorilo už v júni

Líder OĽaNO Igor Matovič v júni povedal, že má nahrávku rozhovoru, v ktorom ho Radoslav Procházka žiada zaplatiť peniaze za inzerciu v hotovosti a bez dokladu. Financovanie predvolebnej kampane Radoslava Procházku je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča plné nezrovnalostí.

Ako povedal, Procházka opakovane všetkých klamal, keď tvrdil, že od októbra, odkedy mal zriadený transparentný účet, všetky dary a výdavky išli cez neho. Matovič upozornil, že Procházka za inzerciu vo vydavateľstve regionPRESS zaplatil 6-tisíc eur cez transparentný účet. Ostatok bol podľa Matoviča zaplatený v hotovosti, aby Procházka obišiel transparentný účet a nemusel dokladovať, odkiaľ peniaze zobral.

Odporúčané články

Matovič nahrávku nezverejní, Procházka ho vraj varoval Procházka: Som doktor, nie psychiater, Matovičovi nepomôžem

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...