Lewis Hamilton
Brit Lewis Hamilton na Mercedese v cieli Veľkej ceny Maďarska na okruhu Hungaroring, v ktorej sa tešil z triumfu. Mogyoród, 4. august 2019. Foto: Tibor Illyes/MTI via AP.

Víťazom Veľkej ceny Maďarska formuly 1 sa stal úradujúci majster sveta Lewis Hamilton na Mercedese. Britský pilot dosiahol ôsmy triumf v tejto sezóne a celkovo siedmy vo svojej kariére na známom okruhu Hungaroring neďaleko Budapešti.

V dramatickom závere Hamilton predbehol tri kolá pred koncom Holanďana Maxa Verstappena, ktorý viedol takmer celé preteky. Na ďalších dvoch pozíciach skončili „neviditeľní“ jazdci Ferrari. V internom súboji bol napokon Sebastian Vettel rýchlejší než jeho monacký tímový kolega Charles Leclerc.

Verstappen, ktorý v sobotu prvýkrát v kariére ovládol kvalifikáciu, zvládol štart hlavných pretekov na výbornú. Udržal si prvú priečku a aj vďaka súboju jazdcov Mercedesu si vypracoval malý náskok. Fín Valtteri Bottas sa následne nevyhol kontaktu s Charlesom Leclercom a po vynútenej zastávke v boxoch sa prepadol na posledné miesto výsledkovej listiny.

Hamilton stiahol 20-sekundové manko

Na dlhé minúty bol práve štart tým najzaujímavejším, čo sa na okruhu Hungaroring udialo. Za zmienku stojí spomenúť len vydarený predbiehací manéver Austrálčana Daniela Ricciarda na Lanca Strolla z tímu Racing Point.

Druhú polovicu z celkového počtu 70 kôl odštartovala snaha Lewisa Hamiltona dostať sa cez 21-ročného Holanďana na vedúcu pozíciu. Niekoľkokrát využil otvorené zadné krídlo, ale Verstappen si defenzívnou jazdou udržal prvú priečku.

V 49. kole skúsenejší Brit opäť zašiel k svojim mechanikom, ktorí mu „obuli“ čerstvú sadu stredne tvrdých pneumatík so žltým označením. Tým pádom bol oveľa rýchlejší než Holanďan a postupne začal sťahovať 20-sekundové manko spôsobené spomenutou druhou zastávkou v boxoch.

Verstappen zajazdil najrýchlejšie kolo

Hamilton to napokon zvládol a v 67. kole predstihol Verstappena jazdiaceho na zničených tvrdých pneumatikách.

„Som unavený, ale vďačný za tieto preteky. Ďakujem tímu, ktorý mi veril a zvolil riskantnú stratégiu, čím mi dal šancu. Vyhral som tu po siedmykrát, ale tieto pocity nikdy nezovšednejú. Chcem sa poďakovať tiež všetkým ľudom v továrni, som rád, že som súčasťou tohto tímu,“ povedal v televíznom rozhovore Hamilton.

Po tom, ako mladý Holanďan stratil prvé miesto, zamieril do boxov. Môže ho tešiť aspoň fakt, že na nových pneumatikách zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov, čím získal o bod navyše do celkového poradia.

Pred letnou mesačnou prestávkou je tretí s mankom siedmich bodov na Bottasa, 69 ich stráca na vedúceho Hamiltona. Ďalšia veľká cena sa odohrá v nedeľu 1. septembra na belgickom okruhu Spa-Francorchamps.

Formula 1 – výsledky

• nedeľa

Veľká cena Maďarska – Hungaroring (po 70. kolách): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:35:03,796 h, 2. Max Verstappen (Hol.) Red Bull + 17,796 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +1:01,433 min, 4. Charles Leclerc (Mon.) Ferrari +1:05,250 min, 5. Carlos Sainz (Šp.) McLaren + 1 kolo, 6. Pierre Gasly (Fr.) Red Bull + 1 kolo

Poradie MS (po 12 z 21 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 250 bodov, 2. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 188, 3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 181, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 156, 5. Charles Leclerc (Mon.) Ferrari 132, 6. Pierre Gasly (Fr.) Red Bull 63

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 438 bodov, 2. Ferrari 288, 3. Red Bull 244, 4. McLaren 82, 5. Toro Rosso 43, 6. Renault 39