Video: Ministri vymenili limuzíny za alternatívnu dopravu

Európsky týždeň mobility
Minister životného prostredia Peter Žiga (za volantom) a minister práce a sociálnych vecí Ján Richter (na sedadle spolujazdca) prichádzajú v rámci týždňa mobility na rokovanie vlády elektromobilom. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico dnes so štyrmi ministrami dokormidloval na úrad vlády „vládny špeciál“ na šliapací pohon. Stroj, na ktorom sedeli v kruhu, prekvapil vodičov na ceste medzi ministerstvom financií a sídlom vlády.

„Je to také vozidlo, ktoré sa pripravuje na Mars pre prvú ľudskú posádku, tak sme ho vyskúšali teraz tu na Zemi. Je to aj súčasne stroj poháňaný ľudskou silou,“ opisoval Fico. Jeho kabinet v stredu zvolil alternatívne spôsoby dopravy na rokovanie vlády, aby podporili Európsky týždeň mobility.

Fico si „vládny špeciál“ pochvaľoval, lebo sa na ňom dá viesť aj konferenčný rozhovor. „Bolo to naozaj úžasné a je pravda, že to podporuje tímového ducha, lebo nemajú všetci brzdu, tak musíte ostatným veriť,“ opísala jazdu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Jazdu využila na rozhovor s ministrom financií Petrom Kažimírom. Na stroji pomáhali so šliapaním do pedálov minister vnútra Robert Kaliňák a Martin Glváč.

Prvý v stredu dorazil na úrad vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský na bicykli. Nemal dlhú cestu, pedále krútil z Horského parku, čo je na úrad vlády dolu kopcom. „Chodievam na bicykli, mám nový, tak sa naň teším,“ povedal. Jeho kolegovia – šéf envirorezortu Peter Žiga a minister práce Ján Richter sa tento rok nezapotili. Na úrad vlády sa doviezli elektromobilom, šoféroval Žiga. „Som povďačný pánovi ministrovi, že berie aj stopárov,“ ďakoval Richter.

Európsky týždeň mobility
Foto: SITA/Ján Slovák

Na rokovanie vlády to niektorí ministri zobrali aj pešo. Minister dopravy to nemal ďaleko, jeho rezort sídli cez ulicu. „Je dosť sviežo, ale myslím si, že po včerajšej dlhšej noci mi to aj celkom dobre padlo,“ urobil Ján Počiatek narážku na utorkové večerné rokovanie parlamentu o odvolávaní premiéra Roberta Fica. Pešiu dopravu zvolil aj minister spravodlivosti Tomáš Borec a šéf diplomacie Miroslav Lajčák. „Najradšej by som bol prišiel na kolieskových korčuliach,“ dodal s tým, že povrch chodníka nie je veľmi kvalitný. Vzdialenosť medzi jeho ministerstvom a sídlom vlády je podľa jeho slov na príjemnú pešiu prechádzku.

Vlani na úrad vlády dorazili počas týždňa mobility nezvyčajné dopravné prostriedky. Minister obrany Martin Glváč šliapal do pedálov rikše v maskáčovom prevedení, jeho zákazníkom bol jeho vlastný ochrankár. Premiér Robert Fico sa vtedy do práce vybral pešo, vďaka čomu takmer zmeškal začiatok vládneho rokovania. Ľudia totiž využili situáciu a na ulici ho zastavovali s osobnými problémami.

Obrazom: Takto sa politici zapojili do týždňa mobility minulý rok

Kampaň vyhlasuje Európska komisia každý rok od 16. do 22. septembra. Jej cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov o alternatívnych spôsoboch dopravy, aby sa zabránilo narastajúcemu znečisteniu životného prostredia v mestách. Každý ročník Európskeho týždňa mobility je zameraný na špecifickú ústrednú tému, ktorá sa viaže k udržateľnej mobilite. Tento rok zvolili za ústredný motív Čisté ovzdušie – vaša voľba.

Video: Príchod ministrov na Úrad vlády SR

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekJán RichterMartin GlváčMiroslav LajčákPeter ŽigaRobert FicoRobert KaliňákTomáš BorecTomáš MalatinskýZuzana Zvolenská