Video: Modul Philae pristál na kométe, prepísal históriu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe
Plagát vytvorený Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) zobrazuje misiu sondy Rosetta. Foto: SITA/AP Photo

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý dnes o 9:35 SEČ vypustila sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA), pristál o 16:36 SEČ na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Stal sa tak prvým človekom vyrobeným strojom na kométe.

Obrazom: Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe

Miesto pristátia dostalo názov Agilkia podľa rovnomenného ostrova na rieke Níl. Informácia o pristátí dorazila na Zem o 17:04 SEČ, keďže kométa je od Zeme vzdialená 509 miliónov kilometrov a signál od sondy putuje 28 minút a 20 sekúnd. Modul už počas zostupu poslal na Zem viacero fotografií, ďalšie pošle v nasledujúcich hodinách.

.@philae2014’s first postcard just after separation – it’s of me!

#CometLanding

Credit: ESA/Rosetta/Philae/CIVA pic.twitter.com/OXJwGunL3V— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 12. Listopad 2014

Rosetta bola v čase vypustenia modulu vo vzdialenosti 20 kilometrov od kométy. Následne zmenila trajektóriu tak, aby mohla byť s modulom v neustálom rádiovom spojení, keďže Philae dokáže komunikovať so Zemou iba prostredníctvom sondy. Keďže vedci mali málo informácií o zložení a pevnosti povrchu kométy, kde je navyše slabá gravitácia, existovali obavy, že modul sa od kométy odrazí. Z tohto dôvodu sa v momente pristátia z modulu vystrelili úchytné zariadenia podobné harpúne, ktoré ho udržiavajú na povrchu kométy. Philae obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch a zloženie kométy.

Video: Pristátie modulu Philae na Kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko

Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.

TOUCHDOWN for @Philae2014! #CometLanding pic.twitter.com/ZMBeB8ng3h— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 12. Listopad 2014

Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty.

Informácie pochádzajú z webstránky www.esa.int a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať