Video: Modul Philae pristál na kométe, prepísal históriu

Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe
Plagát vytvorený Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) zobrazuje misiu sondy Rosetta. Foto: SITA/AP Photo

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý dnes o 9:35 SEČ vypustila sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA), pristál o 16:36 SEČ na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Stal sa tak prvým človekom vyrobeným strojom na kométe.

Obrazom: Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe

Miesto pristátia dostalo názov Agilkia podľa rovnomenného ostrova na rieke Níl. Informácia o pristátí dorazila na Zem o 17:04 SEČ, keďže kométa je od Zeme vzdialená 509 miliónov kilometrov a signál od sondy putuje 28 minút a 20 sekúnd. Modul už počas zostupu poslal na Zem viacero fotografií, ďalšie pošle v nasledujúcich hodinách.

.@philae2014’s first postcard just after separation – it’s of me!

#CometLanding

Credit: ESA/Rosetta/Philae/CIVA pic.twitter.com/OXJwGunL3V— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 12. Listopad 2014

Rosetta bola v čase vypustenia modulu vo vzdialenosti 20 kilometrov od kométy. Následne zmenila trajektóriu tak, aby mohla byť s modulom v neustálom rádiovom spojení, keďže Philae dokáže komunikovať so Zemou iba prostredníctvom sondy. Keďže vedci mali málo informácií o zložení a pevnosti povrchu kométy, kde je navyše slabá gravitácia, existovali obavy, že modul sa od kométy odrazí. Z tohto dôvodu sa v momente pristátia z modulu vystrelili úchytné zariadenia podobné harpúne, ktoré ho udržiavajú na povrchu kométy. Philae obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch a zloženie kométy.

Video: Pristátie modulu Philae na Kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko

Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.

TOUCHDOWN for @Philae2014! #CometLanding pic.twitter.com/ZMBeB8ng3h— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 12. Listopad 2014

Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty.

Informácie pochádzajú z webstránky www.esa.int a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom