Roger Federer - Andy Murray
Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil v stredajšom štvrťfinále nad Britom Andym Murraym za 200 minút 6:3, 6:4, 6:7 (6), 6:3. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 22. januára (WEBNOVINY) – Švajčiarsky tenista Roger Federer je posledným semifinalistom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (13. – 26. januára, celková dotácia 33 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku).

Niekdajší líder svetového rebríčka zvíťazil v stredajšom štvrťfinále nad Britom Andym Murraym za 200 minút 6:3, 6:4, 6:7 (6), 6:3. Napokon sa mu nevypomstilo, že stratil tretie dejstvo, v ktorom podával za stavu 5:4 na postup a v neskoršom tajbrejku mal dva mečbaly v rade.

Obrazom: Roger Federer postúpil do semifinále

Britský tenista Andy Murray nestačil na niekdajšieho lídra svetového rebríčka Rogera Federera. Foto: SITA/AP

Vo štvrtom sete Federer v druhom geme nezužitkoval 40:0 na príjme a ďalšie tri brejkbaly, nepremenil ani jednu šancu v piatej hre. Presadil sa však na returne v ôsmom geme. V deviatom sa dostal z 0:30.

Miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 Federer bude medzi najlepšími štyrmi čeliť španielskemu lídrovi svetového rebríčka Rafaelovi Nadalovi, ktorý vo štvrťfinále prekonal Bulhara Grigora Dimitrova za 217 minút 3:6, 7:6 (3), 7:6 (7), 6:2.

Už v utorok utvorili semifinálovú dvojicu v dolnej polovici „pavúka“ Čech Tomáš Berdych a Švajčiar Stanislas Wawrinka, ktorý v päťsetovej dráme vyradil hrdinu ostatných troch ročníkov tohto podujatia Novaka Djokoviča zo Srbska.

Tridsaťdvaročný bazilejský rodák Federer upravil v bilancii proti úradujúcemu wimbledonskému šampiónovi Murraymu na 10:11. V trénerskom zázemí išlo o atraktívnu konfrontáciu Švéda Stefana Edberga s Čechom Ivanom Lendlom. Federer, aktuálne 6. v renkingu, do stredy naposledy hral s Murraym vlani práve na AO: v semifinále mu nestačil náskok 2:1 na sety. V semifinálovej fáze pri rieke Yarra vtedy neuspel tretí rok za sebou.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrťfinále Australian Open

Flavia Pennettová
Talianska tenistka Flavia Pennetová počas štvrťfinálového zápasu Australian Open, v ktorom prehrala so štvorkou turnaja Číňankou Na Li dvakrát 2:6. Foto: SITA/AP

Na Li
Čínska tenistka Na Li počas štvrťfinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Talianku Flaviu Pennettovú 6:2, 6:2. Foto: SITA/AP
Ana Ivanovičová
Srbská tenistka Ana Ivanovičová počas štvrťfinálového zápasu Australian Open, v ktorom prehrala s Kanaďankou Eugenie Bouchardovou 5:7, 7:5, 6:2. Foto: SITA/AP
Eugenie Bouchardová
Kanadská tenistka Eugenie Bouchardová počas štvrťfinálového zápasu Australian Open, v ktorom zdolala Srbku Anu Ivanovičovú 7:5, 5:7, 2:6. Foto: SITA/AP

Nik v tzv. otvorenej ére nedosiahol päť celkových triumfov na Grand Slame Pacifiku a Ázie. Sedemnásťnásobný šampión z úrovne veľkej štvorky Federer štartuje na 57. vrcholnom podujatí za sebou, čo je rekord. Dosiaľ sa o takýto primát delil s Juhoafričanom Waynom Ferreirom.

Federer má proti Nadalovi skóre 10:22 aj vinou trvajúcej série štyroch nezdarov. Naposledy prehral 5:7, 3:6 v semifinále na novembrovom koncoročnom šampionáte v Londýne. Priamo na AO vedie Nadal 2:0 vrátane triumfu v pamätnom finále edície 2009.

Dvojhra mužov – štvrťfinále (horná polovica „pavúka“):

Roger Federer (Švaj.-6) – Andy Murray (V. Brit.-4) 6:3, 6:4, 6:7 (6), 6:3 za 200 minút

Rafael Nadal (Šp.-1) – Grigor Dimitrov (Bul.-22) 3:6, 7:6 (3), 7:6 (7), 6:2 za 217 minút