Video: Na bratislavskom letisku nečakane zahral rumunský orchester, mal skrytý odkaz

Bucharest Symphony Orchestra
Webnoviny.sk/Lenka Sidorová

BRATISLAVA 12. júna (Webnoviny) –  Na Letisku Milana Rastislava Štefánika v stredu doobeda zahral rumunský orchester Bucharest Symphony Orchestra. Turisti o koncerte netušili do poslednej chvíle.

Hudobníci nejaký čas stáli v odletovej hale s kuframi ako ostatní cestujúci. Potom zrazu vytiahli nástroje a začali hrať.

Rumunsko 1. januára tohto roka prevzalo od Rakúska rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ), ktoré bude zastávať nasledujúcich šesť mesiacov. Cieľom hudobného vystúpenia bolo prezentovať Rumunsko v členských krajinách EÚ a hodnoty, ktoré chce počas svojho predsedníctva šíriť: mier, sloboda, stabilita, prosperita, sociálna solidarita a súdržnosť.

Orchester s 30 členmi bol vyslaný rumunskou vládou a ministerstvom kultúry a národnej identity. Hudobníci cestujú po celej EÚ, pričom hrajú na vlakových staniciach, letiskách či priamo v lietadlách. Mottom misie je „Rumunsko v tóne EÚ.“

„Zvolili sme trochu iný, inovatívnejší spôsob ako prezentovať svoju krajinu na čele EÚ. Chceli sme sa viac priblížiť obyčajným ľuďom, preto hráme na staniciach a letiskách, kde je veľa ľudí. A ako lepšie preniknúť do sŕdc a prepájať ľudí, než umením, hudbou,“ povedal pre Webnoviny hudobník Alexandro.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaLetisko M. R. Štefánika