Video: Na Hrebienku vzniklo ľadové kráľovstvo s medveďmi

Súťaž v tvorbe ľadových sôch Tatry Ice Master
Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa konala medzinárodná súťaž v tvorbe ľadových sôch Tatry Ice Master. Sochy na tému Medvede a Krajina odkiaľ pochádzam súťažiaci používali špeciálne vyrobený ľad, dovezený až z Poľska. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 3. februára (WEBNOVINY) – Tisícky ľudí prilákala na Hrebienok vo Vysokých Tatrách medzinárodná súťaž v tvorbe ľadových sôch Tatry Ice Master.

„Počas prvého dňa to bolo 3000 návštevníkov a v sobotu do 12:00 ich bolo 4000,“ uviedla pre SITA výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Keďže takéto podujatie sa koná na Slovensku po prvýkrát, organizátorov milo prekvapil veľký záujem ľudí. Ľadové sochy na Hrebienku vytvára osem medzinárodných tímov z celej Európy.

Fujarista reprezentujúci Slovensko, Eiffelova veža reprezentujúca Francúzsko, sob reprezentujúci Fínsko, postava Vikinga zastupujúceho Švédsko je len časť sôch, ktoré dnes vytvárajú sochári do špeciálne pripraveného ľadu v rámci trojdňového podujatia.

Súťažiace tímy dnes tvorili sochy na tému „Krajina odkiaľ pochádzam“. Návštevníci dnes už mohli obdivovať sochy, ktoré vytvorili súťažiaci v piatok na tému Medvede.

Na sochy používajú súťažiaci špeciálne vyrobený ľad, dovezený až z Poľska. Na Hrebienok organizátori postupne vyviezli až 25 ton ľadu. Jeden ľadový blok váži približne 100 kg. Každý tím má k dispozícii desať ľadových blokov. O tom, kto získa titul majstra ľadu, rozhodne odborná porota. V rámci sprievodného programu vystúpia na Hrebienku cez víkend Free Voices. Diváci sa stanú súčasťou Violin show Stanislava Salanciho na elektrických husliach či koncertu Mariána Čekovského. V nedeľu predvedie svoje umenie v novej atraktívnej ľadovej šou maďarský umelec Zsolt M. Tóth.

Veľkú pozornosť návštevníkov Hrebienka púta veľký snežný hrad. Ten začali na Hrebienku vytvárať už pred dvoma týždňami. Konečnú podobu dostal len vo štvrtok. Návštevníci sa môžu dostať priamo do hradu, ktorý slúži aj ako štart sánkarskej dráhy. Hrad má rozmery 12 krát 15 metrov a výšku okolo 3,5 metra. Z ľadu sú nielen sochy, ale napríklad aj ľadové kreslo alebo ľadový bar, ktoré môžu návštevníci podujatia využiť. Ľadové diela by mali na Hrebienku vydržať až dovtedy, kým sa neroztopia. Špeciálne pripravený ľad by mal vydržať aj teploty niekoľko stupňov nad nulou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom