Hamilton v Nemecku so šiestym víťazstvom v sezóne
Hamilton dosiahol šieste prvenstvo v tejto sezóne, štvrté po sebe a celkovo 49. v kariére. Foto: SITA/AP

HOCKENHEIM 31. júla (WebNoviny.sk) – Britský úradujúci majster sveta formuly 1 Lewis Hamilton triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Nemecka na okruhu v Hockenheime. Tridsaťjedenročný jazdec Mercedesu sa hneď po štarte dostal z druhého miesta na čelo cez tímového kolegu Nica Rosberga a preteky už nemali iného lídra.

Hamilton zvíťazil pred dvojicou pilotov Red Bullu Danielom Ricciardom a Maxom Verstappenom. Stalo sa po prvý raz, čo sa súčasní pretekári rakúskeho zoskupenia spoločne ocitli na pódiu. Víťaz kvalifikácie Rosberg sa po štarte prepadol na štvrté miesto a svoju pozíciu už nevylepšil. Nemec dostal navyše aj päťsekundovú penalizáciu po predbiehacom manévri na Verstappena.

„Som taký šťastný, že tu môžem reprezentovať Mercedes, s ktorým spolupracuje od 13 rokov. Napĺňa ma to hrdosťou. Neurobil som žiadnu chybu, takže som spokojný s mojím dnešným výkonom. Je to najlepší spôsob, ako odísť na dovolenku,“ povedal Hamilton. „Dnes sme nemohli vyhrať, ale druhé a tretie miesto nie sú zlé,“ komentoval Ricciardo. „Získať dvojnásobnú účasť na pódiu a získať viac bodov ako Ferrari bolo naším cieľom a to sme dnes urobili,“ dodal Verstappen.

Hamilton dosiahol šieste prvenstvo v sezóne

Na ďalších dvoch priečkach sa umiestnili pretekári tímu Ferrari Sebastian Vettel s Kimim Räikkönenom. Ferrari zásluhou výsledku na Veľkej cene Nemecka prišlo o druhú pozíciu v Pohári konštruktérov práve na úkor Red Bullu. Siedmy skončil Nico Hülkenberg na monoposte Force India, ôsmy bol Jenson Button na McLarene, deviaty Valtteri Bottas z Williamsu a bodovanú desiatku uzavrel Hülkenbergov tímový kolega Sergio Pérez.

Hamilton dosiahol šieste prvenstvo v tejto sezóne, štvrté po sebe a celkovo 49. v kariére. Už len dve víťazstvá mu chýbajú na to, aby sa v historickej tabuľke dotiahol na francúzskeho štvornásobného svetového šampióna Alaina Prosta. Hamilton vyhral šesť z posledných siedmich veľkých cien a v poradí MS má pred Rosbergom 19-bodový náskok. Teraz vo formule 1 nasleduje letná prestávka, najbližšia veľká cena sa uskutoční 28. augusta v belgickom Spa-Francorchamps.

Rosberg štartujúci z pole position pokazil štart

Rosberg štartujúci z pole position pokazil štart a v úvodnej zákrute sa prepadol na štvrté miesto za obidva monoposty Red Bullu, prvý bol Hamilton. V desiatom kole mal úradujúci majster sveta náskok 4,5 sekundy pred Verstappenom. Zakrátko sa mladý Holanďan objavil v boxoch spolu s Rosbergom, poradie sa medzi týmito dvoma pilotmi nemenilo. Po výmenách pneumatík na čelných pozíciách bol stále vo vedení Hamilton pred Verstappenom a Ricciardom. Hamilton kontroloval preteky, budoval si náskok, zatiaľ čo Rosberg sa trápil a nevedel sa dostať dopredu.

Po druhých návštevách u mechanikov sa Rosberg po tesnom súboji predral cez Verstappena. Nemec v tom čase jazdiaci už na druhom mieste za Hamiltonom dostal za údajné vytlačenie súpera z trate päťsekundovú penalizáciu. Ricciardo sa doťahoval na tímového kolegu Verstappena a zakrátko ho poľahky predbehol.

Po treťom kole zastávok v boxoch bol stále lídrom Hamilton pred Ricciardom a Verstappenom, Rosberg bol späť na štvrtom mieste. Ricciardo síce mierne sťahoval Hamiltonov náskok, Brit si nenechal ujsť šieste víťazstvo v sezóne. V závere ešte spadlo na okruh pár dažďových kvapiek, ale priebeh pretekov neovplyvnili.

Výsledky – Veľká cena Nemecka F1 – Hockenheim – nedeľa (po 67 kolách):

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:30:44,200 h, 2. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +6,966 s, 3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +13,413, 4. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +15,845, 5. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +32,570, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +37,023