Video: Nagasaki si pripomína výročie zhodenia atómovej bomby, starosta skritizoval jadrové veľmoci

Nagasaki, výročie zhodenia atómovej bomby
Holubice letia nad Sochou mieru v Nagasaki počas výročia zhodenia americkej atómovej bomby. Foto: SITA/Kyodo News via AP

Japonské mesto Nagasaki si v piatok pripomína 74. výročie zhodenia americkej atómovej bomby, v dôsledku ktorého zomreli desaťtisíce ľudí.

Skritizoval jadrové veľmoci

Starosta Tomihisa Taue v tejto súvislosti skritizoval jadrové veľmoci vrátane USA a Ruska za to, že nevyvíjajú dostatočné úsilie na dosiahnutie sveta bez nukleárnych zbraní.

Naopak, obaja bývalí nepriatelia z čias studenej vojny sa podľa neho vracajú k vývoju a nasadeniu takýchto zbraní po tom, čo nedávno zrušili kľúčovú Zmluvu o jadrových zbraniach stredného doletu (INF), ktorú uzavreli ešte v roku 1987.

Situácia v súčasnom svete zahŕňajúcom jadrové zbrane je extrémne nebezpečná. Výsledky nášho dlhodobého úsilia zbaviť svet jadrových zbraní sa rúcajú a nebezpečenstvo nukleárnej katastrofy rastie,“ varoval Taue.

Terč jadrového útoku

Tri dni po Hirošime, 9. augusta 1945 zhodili Američania atómovú bombu aj na Nagasaki, kde zahynulo približne 70-tisíc ľudí.

USA deklarovali, že ich cieľom bolo predísť ďalším vojnovým obetiam a nevypočítateľným útokom tejto ázijskej krajiny.

Tokio napokon 15. augusta kapitulovalo, čím sa prakticky skončila druhá svetová vojna. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom