Video: NASA vypustila satelit ICESat-2, bude monitorovať hrúbku ľadu na póloch Zeme

NASA, Icesat - 2
Odpálenie rakety Delta II, ktorá vyniesla na obežnú dráhu Zeme satelit Icesat-2. Jeho úlohou bude skúmať hrúbku ľadovcov na póoch Zeme. 16. september 2018 Reprofoto: www.youtube.com

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil v sobotu na orbit na nosnej rakete Delta II satelit ICESat-2, ktorý by mal priebežne monitorovať hrúbku ľadu v blízkosti oboch pólov Zeme.

Merania boli časovo obmedzené

Ide o pokračovanie misie satelitu ICESat, ktorý sa o niečo podobné snažil začiatkom minulého desaťročia, nikdy však úplne nefungoval a jeho merania tak boli vždy obmedzené len na niekoľko mesiacov v roku.

Tím stojaci za projektom satelitu ICESat-2 by chcel postupne vytvoriť na základe informácií získavaných zo satelitu okrem iného prvú mapu Antarktídy, ktorá bude obsahovať aj údaje o hrúbke ľadu.

Satelit ICESat-2 by mal skúmať hrúbku ľadu celoročne pomocou laserovej technológie z výšky približne 500 kilometrov nad zemským povrchom.

Kontakt s teplými oceánskymi prúdmi

Hrúbka ľadu na Antarktíde, v Grónsku a v Arktickom oceáne sa stáva podľa klimatológov pomaly ale iste otázkou prežitia, keďže topenie ľadovcov má vplyv nielen na zvyšovanie hladiny oceánov, ale predovšetkým na ďalšie otepľovanie Zeme, ktoré by už aj bez tohto vplyvu smerovalo ku kritickým hodnotám.

Ľadovce v blízkosti oboch zemských pólov sa topia predovšetkým v dôsledku kontaktu s teplými oceánskymi prúdmi. Antarktída aj Grónsko strácajú každoročne miliardy ton ľadu. Alarmujúca je aj situácia v Arktickom oceáne, kde ubudli podľa aktuálnych odhadov vedcov od osemdesiatych rokov minulého storočia až dve tretiny masy ľadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír