Marek Hamšík
Slovenský futbalista Marek Hamšík z SSC Neapol strieľa gól do siete FC Bruggy počas zápasu Európskej ligy. Neapol, 17. september 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík sa jedným presným zásahom podieľal na jednoznačnom víťazstve SSC Neapol nad FC Bruggy 5:0 vo štvrtkovom stretnutí základnej D-skupiny Európskej ligy 2015/2016.

Dvadsaťosemročný záložník v 53. minúte zvýšil na priebežných 4:0 pre taliansky tím, v 62. minúte ho potom na trávniku vystriedal defenzívnejšie ladený Brazílčan Allan Marques Loureiro. Po dva góly dali Belgičanom ofenzívne esá José Callejón a Dries Mertens.

„Po nevydarenom štarte v Serii A sme dnes chceli vyhrať. Sme radi, že sme proti Bruggám uspeli a potešili našich priaznivcov,“ vyhlásil Hamšík prostredníctvom svojej oficiálnej stránky.

Banskobystrický rodák si pri svojom presnom zásahu nabehol do voľného priestoru, prebral prihrávku Belgičana Mertensa a poslal loptu do prázdnej bránky. Hamšík priznal, že mysľou je už v nedeľňajšom ligovom dueli proti Laziu Rím. „V nedeľu nás čaká v talianskej lige Lazio, chceme prvýkrát vyhrať aj v Serii A,“ doplnil kapitán „Partenopei“.

Škrtel za Liverpool nehral

Viedenský Rapid s Jánom Novotom v bránke prehrával po prvom polčase so španielskym Villarrealom 0:1, napokon sa postaral o zvrat a oslavoval cenný skalp 2:1. Anglický FC Liverpool v značne improvizovanej zostave bez slovenského stopéra Martina Škrtela remizoval v dueli B-skupiny vo francúzskom Bordeaux 1:1.

Český majster Viktoria Plzeň doma potvrdil úlohu favorita proti bieloruskému Dinamu Minsk, k víťazstvu 2:0 prispeli Matúš Kozáčik v bránke, Patrik Hrošovský v zálohe a Michal Ďuriš na hrote útoku, kde operoval 83 minút.

Nedarilo sa holandskému Groningenu s Albertom Rusnákom ml., favorizované Marseille zvíťazilo na jeho trávniku jednoznačne 3:0. V drese Liberca sa nepresadil útočník Marek Bakoš, Slovan podľahol pred vlastnými divákmi portugalskej Brage 0:1.

Legia začala prehrou

Legia Varšava s Dušanom Kuciakom v bránke odštartovala skupinovú fázu prehrou v Dánsku s Midtjyllandom 0:1. Ondrej Duda necestoval s poľským mužstvom na zápas.

„Mám problémy so zadným stehenným svalom na pravej nohe. Na vine nie je nijaké zranenie, len ma to začalo bolieť. Po konzultácii s trénerom sme sa dohodli, že neodcestujem na zápas. Uvidíme, či v nedeľu stihnem najbližší ligový duel v Chorzówe,“ uviedol vo štvrtok večer pre agentúru SITA 20-ročný záložník a k dianiu v Herningu poznamenal: „Pozeral som to, bol to vyrovnaný zápas. Škoda nešťastného vlastného gólu Kucharzyka. Ešte je však pred nami veľa zápasov a treba myslieť pozitívne.“

Neúspešný finalista uplynulej edície Dnipro Dnipropetrovsk odštartoval nový ročník EL domácou remízou s talianskym Laziom Rím 1:1, zachránil ju v nadstavenom čase. Premožiteľ Žiliny v play-off Athletic Bilbao zvrátil nepriaznivý vývoj proti nemeckému Augsburgu a najmä zásluhou dvoch gólov nestarnúceho 34-ročného kanoniera Aritza Aduriza zvíťazil 3:1.

PAOK nepremenil šance

Grécky futbalový klub PAOK Solún remizoval vo štvrtkovom zápase C-skupiny na pôde azerbajdžanského tímu FK Gabala (0:0). Aktívnejším tímom na štadióne v Baku bolo počas stretnutia mužstvo trénera Igora Tudora. Tridsaťsedemročný Chorvát postavil od úvodu na trávnik aj dvojicu Slovákov – Erika Saba a Róberta Maka.

„Bod berieme, ale mohli sme mať tri. Bol to náročný duel, domáci bránili výborne. Bolo veľmi ťažké sa presadiť. Mrzí ma, že som mohol viackrát rozhodnúť. Mal som tri šance. Poslednú v 94. minúte,“ vyhlásil prostredníctvom svojej oficiálnej stránky Róbert Mak, ktorý je najproduktívnejším hráčom PAOK-u v tejto sezóne (7+3).

„Dnes mi nebolo súdené skórovať. Dúfam, že už v najbližšom zápase sa mi podarí odčiniť to, čo som dnes skazil,“ sebakriticky doplnil 24-ročný bratislavský rodák, ktorý odohral celé stretnutie. Ďalší Slovák Sabo hral do 85. minúty.

Výsledky štvrtkových stretnutí 1. kola skupinovej fázy futbalovej Európskej ligy 2015/2016:

A-skupina:
Fenerbahce Istanbul (Tur.) – FK Molde (Nór.) 1:3 (1:1)

Góly: 42. Nani – 36. Hoiland (z pok. kopu), 53. Elyounoussi, 65. Linnes, ČK: 84. Elyounoussi (Molde), rozhodoval: Bastien (Fr.)

Ajax Amsterdam (Hol.) – Celtic Glasgow (Škót.) 2:2 (1:2)

Góly: 25. V. Fischer, 84. Schöne – 8. Bitton, 42. Lustig, ČK: 74. Izaguirre, rozhodoval: Banti (Tal.)

B-skupina:
Girondins Bordeaux (Fr.) – FC Liverpool (Angl.) 1:1 (0:0)

Góly: 81. Jussie – 65. Lallana, rozhodoval: Undiano Mallenco (Šp.)

Martin Škrtel (Liverpool) nefiguruje v zápise o stretnutí.

FC Sion (Švaj.) – Rubin Kazaň (Rus.) 2:1 (1:0)

Góly: 11. a 82. M. Konaté – 65. Kanunnikov, rozhodoval: Ekberg (Švéd.)

C-skupina:
FK Gabala (Azerb.) – PAOK Solún (Gréc.) 0:0

Rozhodoval: Estrada (Šp.)

Erik Sabo hral do 85. minúty, Róbert Mak (obaja PAOK) odohral celé stretnutie.

Borussia Dortmund (Nem.) – FK Krasnodar (Rus.) 2:1 (1:1)

Góly: 45. Ginter, 90.+ Park Joo-Ho – 12. Mamajev, rozhodoval: Liany (Izr.)

D-skupina:
FC Midtjylland (Dán.) – Legia Varšava (Poľ.) 1:0 (0:0)

Gól: 60. Kucharczyk (vlastný), ČK: 88. Furman (Legia), rozhodoval: Göcek (Tur.)

Dušan Kuciak odchytal celý zápas a dostal ŽK, Ondrej Duda (obaja Legia) nefiguruje v zápise o stretnutí.

SSC Neapol (Tal.) – FC Bruggy (Belg.) 5:0 (3:0)

Góly: 5. a 77. Callejón, 19. a 25. Mertens, 53. HAMŠÍK, rozhodoval: Vad (Maď.)

Marek Hamšík (Neapol) hral do 62. minúty.

E-skupina:
Rapid Viedeň (Rak.) – Villarreal CF (Šp.) 2:1 (0:1)

Góly: 50. Schwab, 53. S. Hofmann (z pok. kopu) – 45. Baptistao, rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

Ján Novota (Rapid) odchytal celé stretnutie.

Viktoria Plzeň (ČR) – Dinamo Minsk (Biel.) 2:0 (1:0)

Góly: 36. Hořava, 75. M. Petržela, rozhodoval: Avram (Rum.)

Matúš Kozáčik odchytal celé stretnutie, Patrik Hrošovský odohral celý zápas, Michal Ďuriš (všetci Plzeň) hral do 83. minúty.

F-skupina:
Slovan Liberec (ČR) – Sporting Braga (Portug.) 0:1 (0:0)

Gól: 60. Rafa Silva, rozhodoval: Pawson (Angl.)

Marek Bakoš hral do 75. minúty, Lukáš Hroššo a Michal Obročník (všetci Liberec) nefigurujú v zápise o stretnutí.

FC Groningen (Hol.) – Olympique Marseille (Fr.) 0:3 (0:2)

Góly: 25. N´Koudou, 39. Ocampos, 61. Alessandrini, rozhodoval: Aranovskij (Ukr.)

Albert Rusnák (Groningen) hral do 70. minúty.

G-skupina:
Dnipro Dnepropetrovsk (Ukr.) – Lazio Rím (Tal.) 1:1 (0:1)

Góly: 90.+ Selezňov – 34. S. Milinkovič-Savič, rozhodoval: Hunter (Sev. Ír.)

AS Saint-Étienne (Fr.) – Rosenborg Trondheim (Nór.) 2:2 (1:1)

Góly: 4. Berič, 86. Roux (z pok. kopu) – 16. T. Mikkelsen, 79. J. Svensson, rozhodoval: Dingert (Nem.)

H-skupina:
Sporting Lisabon (Portug.) – Lokomotiv Moskva (Rus.) 1:3 (0:1)

Góly: 50. F. Montero – 12. a 56. Samedov, 65. Niasse, rozhodoval: Schörgenhofer (Rak.)

Ján Ďurica (Lokomotiv) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Skënderbeu Korcë (Alb.) – Besiktas Istanbul (Tur.) 0:1 (0:1)

Gól: 28. J. Sosa, rozhodoval: Bognár (Maď.)

I-skupina:
AFC Fiorentina (Tal.) – FC Bazilej (Švaj.) 1:2 (1:0)

Góly: 4. Kalinič – 71. Bjarnason, 79. Elneny, ČK: 66. G. Rodríguez (Fiorentina), rozhodoval: Oliver (Angl.)

Lech Poznaň (Poľ.) – CF Belenenses (Portug.) 0:0

Rozhodoval: Bojko (Ukr.)

J-skupina:
Anderlecht Brusel (Belg.) – AS Monako (Fr.) 1:1 (1:0)

Góly: 11. Gillet – 85. L. Traoré, rozhodoval: Zelinka (ČR)

Tottenham Hotspur (Angl.) – FK Karabach (Azerb.) 3:1 (2:1)

Góly: 28. a 30. Son Heung-Min, 86. Lamela – 7. R. Almeida (z pok. kopu), rozhodoval: Jaccottet (Švaj.)

K-skupina:
APOEL Nikózia (Cyp.) – FC Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) 0:3 (0:2)

Góly: 35. a 71. Huntelaar, 28. Matip, ČK: 77. De Vincenti (APOEL), rozhodoval: Chapron (Fr.)

Asteras Tripoli (Gréc.) – Sparta Praha (ČR) 1:1 (1:0)

Góly: 2. Mazza – 56. Lafata, rozhodoval: Strahonja (Chor.)

Tomáš Košický (Asteras) odchytal celé stretnutie – Michal Breznaník (Sparta) nefiguruje v zápise o stretnutí.

L-skupina:
Partizan Belehrad (Srb.) – AZ Alkmaar (Hol.) 3:2 (2:1)

Góly: 11. a 40. Oumarou, 89. A. Živkovič – 34. Van der Linden, 90.+ Henriksen, ČK: 78. Hupperts (Alkmaar), rozhodoval: Orsato (Tal.)

Athletic Bilbao (Šp.) – FC Augsburg (Nem.) 3:1 (0:1)

Góly: 55. a 66. Aduriz, 90. Susaeta – 15. Halil Altintop, rozhodoval: Bezborodov (Rus.)

Viac k osobe Albert RusnákDušan KuciakErik SaboJán ĎuricaJán NovotaLukáš HroššoMarek BakošMarek HamšíkMartin ŠkrtelMatúš KozáčikMichal BreznaníkMichal ĎurišOndrej DudaPatrik HrošovskýRóbert MakRubin Kazaň