Lukas Podolski
Austrálčan Luke DeVere v súboji s nemeckým futbalistom Lukasom Podolským počas stredajšieho prípravného zápasu, ktorý sa skončil senzačnou remízou 2:2. Kaiserslautern, 25. marec 2015. Foto: SITA/AP

KAISERSLAUTERN 26. marca (WEBNOVINY) – Austrálski futbalisti neboli v stredu v Kaiserslauterne ďaleko od senzácie. Ešte v 80. minúte viedli nad úradujúcimi majstrami sveta Nemcami 2:1, ale potom rozvlnil sieť domáci žolík Lukas Podolski.

Výsledná remíza 2:2 je ďalším vážnym upozornením pre trénera Joachima Löwa, že skladanie nového hviezdneho výberu nebude bezbolestné. „Majster sveta nie je lepší ako majster Ázie,“ píše v titulku k stredajšiemu duelu Frankfurter Allgemeine Zeitung a pokračuje: „Remíza s Austráliou odkryla slabiny nemeckej obrany. Experiment s troma obrancami prináša so sebou riziká.“

Löw chválil nemeckého záchrancu

Nemci viedli od 17. minúty zásluhou Marca Reusa, ale hlavička Jamesa Troisiho zo 40. minúty a vydarený priamy kop Mileho Jedinaka (50.) znamenal prekvapujúce vedenie hostí 2:1. Napokon sa striedajúci Podolski 48. gólom v reprezentácii zaslúžil o to, že Nemci nevykročili do nového futbalového roku s hanbou.

Dvadsaťdeväťročný rodák z poľských Gliwíc Podolski, ktorý v reprezentácii debutoval v júni 2004 počas éry trénera Rudiho Völlera, predstihol v historickej tabuľke najlepších strelcov nemeckého národného mužstva práve svojho niekdajšieho kouča aj jeho nástupcu Jürgena Klinsmanna. Obaja strelili počas reprezentačnej kariéry po 47 gólov.

„V druhom polčase naša hra nemala štruktúru. Nebolo vôbec jasné, čo hráme. Defenzíva nefungovala v celom zápase,“ kritizoval tréner Nemecka Joachim Löw. Pochválil strelca vyrovnávajúceho gólu, ktorý bol na ihrisku iba osem minút, keď skóroval: „Podolského príchod je vždy oživením.“

„Pre nás je stále veľká česť čo len zahrať si proti majstrom sveta. Futbal v Austrálii je stále rozvojový šport a tento výsledok mu môže výrazne pomôcť. U nás doma je práve 10 hodín predpoludním, ľudia môžu ísť do práce v dobrej nálade,“ cituje Kicker trénera „protinožcov“ Angeho Postecogloua.

Gündogan sa po zraneniach vrátil do hry

Nemci nastúpili v základnej jedenástke s obrancom Holgerom Badstuberom a stredopoliarom Ilkayom Gündoganom, ktorí sa vrátili do reprezentácie po dlhšej pauze zavinenej zraneniami, krajný hráč Jonas Hector bol v základe úplným nováčikom. V prvom polčase Löw skúšal systém 3-1-4-2, v ktorom tvorili trojčlennú obranu Shkodran Mustafi, Benedikt Höwedes a Badstuber. Pred nimi sa ako defenzívny štít pohyboval Sami Khedira.

„Keď sa chcete presadiť s novým produktom, nedá sa to za jednu noc,“ obhajoval Löw svojich hráčov. Bývalý reprezentant Hans-Peter Briegel však Nemcov nešetril: „Nemci boli dnes majstrami hry bez tela,“ cituje Kicker majstra Európy z roku 1980 a vicemajstra sveta z rokov 1982 a 1986.

Nemeckým futbalistom patrí v tabuľke D-skupiny kvalifikácie ME 2016 tretia priečka za Poľskom a Írskom. Ich najbližším súperom budú v nedeľu 29. marca v Tbilisi domáci Gruzínci.

LOBAMBA

Svazijsko – Juhoafrická republika 1:3 (0:0)

Góly: 65. Badenhorst – 51. Hlatshwayo, 52. Mnyamane, 86. Masango

BEAUVAIS/Fr.

Mali – Gabon 3:4 (1:1)

Góly: 5. D. Diakité, 57. Wague, 82. Sako – 63. a 65. Aubameyang (prvý z pok. kopu), 36. Evouna, 90. Ecuele Manga