Štvrtkové zápasy na MS vo futbale
Brankár USA Tim Howard inkasuje gól počas štvrtkového zápasu G-skupiny na MS v Brazílii proti Nemecku. Foto: SITA/AP

RECIFE 26. júna (WEBNOVINY) – Reprezentanti Nemecka zvíťazili vo štvrtkovom súboji v G-skupine majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii nad tímom USA 1:0 (0:0).

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Jediný a rozhodujúci gól stretnutia hraného v hustom daždi v Aréne Pernambuco v Recife strelil v 55. min Thomas Müller. Nenaplnili sa prognózy o „dohodnutej“ remíze, ktorá by vyhovovala obom tímom najmä preto, že Američania podali v ofenzíve veľmi slabý výkon a za celý zápas poriadne neohrozili Manuela Neuera v nemeckej bránke.

Obrazom: Štvrtkové zápasy na MS vo futbale

Nemci sa stali víťazmi G-skupiny a v osemfinále sa v pondelok 30. júna v Porto Alegre stretnú s druhým tímom z H-skupiny. Spoločne s nemeckými futbalistami postúpili do vyraďovacej fázy aj Američania, keďže v súbežne hranom zápase G-skupiny v Brasílii Portugalsko zdolalo Ghanu 2:1. Súperom USA v osemfinále bude v utorok 1. júla v Salvadore víťaz H-skupiny.

G-skupina:
USA – Nemecko 0:1 (0:0)

Gól: 55. T. Müller, ŽK: 37. O. Gonzalez, 62. Beckerman – 11. Höwedes, rozhodovali: Irmatov – Rasulov (obaja Uzb.), Kočkarov (Gruz.), 42 000 divákov

USA: Howard – F. Johnson, O. Gonzalez, Besler, Beasley – Beckerman, J. Jones – Zusi (84. Yedlin), Bradley, Davis (59. Bedoya) – Dempsey

Nemecko: Neuer – J. Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes – Lahm – Schweinsteiger (76. Götze), T. Kroos – Mesut Özil (89. Schürrle), Podolski (46. Klose) – T. Müller

I. polčas

Nemci začali podľa očakávania náporom. Už v 2. min sa pokúšal Müller o efektné zakončenie nožničkami, ale zostali len vo virtuálnej rovine. Po desiatich minútach sa ocitli v šestnástke súpera obaja stopéri Nemecka Mertesacker a Höwedes, ale navzájom si prekážali a nič z toho nebolo.

Po štvrťhodinke si Müller narazil loptu so Schweinsteigerom, vrútil sa do pokutového územia Američanov, ale Gonzalez mu včas vypichol loptu. Hráči USA ukázali prvú ucelenejšiu útočnú akciu až v 22. min, ale Zusi zakončoval z 18 m tesne nad nemeckú bránku. V 35. min ukázal peknú strelu Mesut Özil, Howard loptu vyrazil.

II. polčas

Do druhého polčasu nastúpil nemecký útočný žolík Klose, ktorý nahradil Podolského a už po siedmich minútach sa mohol 36-ročný veterán zapísať so streleckej listiny, ale hlavou sa len obtrel o center Schweinsteigera.

Gól padol o tri minúty neskôr. Americký brankár Howard vyboxoval hlavičku Mertesackera pred kanoniera Nemcov Müllera a ten strelou bez prípravy z hranice šestnástky otvoril skóre – 0:1. Pre 24-ročného útočníka Bayernu Mníchov je to už deviaty gól v súčte jeho účastí na majstrovstvách sveta a štvrtý na brazílskom Mundiale.

V 83. min mohol pridať gólovú poistku Özil, ale v ideálnej pozícii v päťke mu odskočila lopta. Nemci bez väčších problémov dotiahli zápas do víťazného konca, hoci v nadstavenom čase Bedoyovu nebezpečnú strelu zblokoval Lahm. Aj Američania sa napriek prehre a vlažnému výkonu tešili z postupu do osemfinále.

Hlasy (zdroj ORF):

Jürgen Klinsmann (tréner USA): „Zo začiatku sme mali príliš veľa rešpektu, ale celkovo to bol zápas o vášni. Pred majstrovstvami sveta nám veľa ľudí nedávalo šance v tejto skupine „smrti“, ale my sme postúpili. Je to fantastické.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Suverénne sme doviedli tento zápas do víťazného konca. Súpera sme prakticky nepustili do šance, zatiaľ čo my sme ´spálili´ viacero šancí na 2:0. Boli sme dostatočne koncentrovaní. Naše víťazstvo a postup sú zaslúžené.“

Thomas Müller (útočník Nemecka): „Konečne sa mi podarilo streliť pekný gól. Proti stiahnutým Američanov nebolo jednoduché presadiť sa, ale odohrali sme dobrý zápas. S tvrdou prácou, disciplínou a trochou šťastia sa môžeme na turnaji dostať ďaleko.“