Video: Nie som vojnový zločinec, vyhlásil Praljak na súde a vypil fľaštičku s jedom (aktualizované)

Slobodan Praljak
Slobodan Praljak vyhlásil, že nie je zločinec a vypil tekutinu, ktorá bola údajne jedom. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 29. novembra, 15:41

HAAG 29. novembra (WebNoviny.sk) – Slobodan Praljak, ktorý vypil jed pred Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu, zomrel. Informovala o tom chorvátska štátna televízia. Hovorca tribunálu Nenad Golcevski na žiadosť agentúry Associated Press o potvrdenie smrti obžalovaného odpovedal, že v tejto chvíli nemá žiadne informácie, ktoré by mohol poskytnúť.

Vojnový zločinec vypil pred súdom tekutinou, o ktorej svojmu právnikovi povedal, že to bol jed. Spravil tak krátko po tom, ako Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu potvrdil predchádzajúci rozsudok, podľa ktorého je odsúdený na 20 rokov väzenia. Zároveň vyhlásil, že nie je vojnovým zločincom. Po incidente sudca ihneď prerušil pojednávanie, nariadil stiahnuť závesy a zadržať fľaštičku, z ktorej pil. Na mieste zasahovali záchranári, polícia a hasiči.

Sedemdesiatdvaročný Slobodan Praljak je bývalým veliteľom bosniansko-chorvátskych jednotiek vo vojne v rokoch 1992 až 1995. Počas vojny bol zapletený do operácie, ktorá mala za cieľ vyhnať moslimov z územia budúceho bosniansko-chorvátskeho miništátu v Bosne, ktorý sa usilovali vytvoriť. Zároveň je jedným z posledných šiestich predstaviteľov bosnianskych Chorvátov, o ktorých odvolaní rozhodoval Medzinárodný trestný tribunál v Haagu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom