Sobotňajšie zápasy na MS vo futbale
Zľava: Futbalista Bosny a Hercegoviny Vedad Ibisevic, hlavný rozhodca Peter O Leary a Nigérijčan Joseph Yobo počas sobotňajšieho zápasu F-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

CUIABÁ 22. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Nigérie zvíťazili v sobotňajšom zápase F-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii v meste Cuiabá nad hráčmi Bosny a Hercegoviny 1:0 a výrazným spôsobom sa priblížili k postupu do osemfinále.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Nigéria má aktuálne na svojom konte 4 body. Bosna a Hercegovina, ktorá prehrala obe doterajšie stretnutia na šampionáte, bude medzi najlepšou šestnástkou chýbať. Nigéria sa dočkala víťazstva na scéne MS po 16 rokoch. Naposledy sa jej to podarilo 19. júna 1998 v parížskom Parku princov v dueli s Bulharskom (1:0).

Víťazný gól Nigérie, ktorý bol zároveň jej prvým na brazílskom šampionáte, strelil v 29. min Peter Odemwingie, ktorý zblízka využil šancu po skvelom prieniku Emenikeho. V 21. min rozhodcovia nesprávne neuznali presný zásah Edina Džeka.

Obrazom: Sobotňajšie zápasy na MS vo futbale

F-skupina:
Nigéria – Bosna a Hercegovina 1:0 (1:0)

Gól: 29. Odemwingie, ŽK: 81. Obi Mikel – 6. Medunjanin, rozhodovali: O´Leary – Hintz, Rule (všetci N. Zél.), 40 499 divákov

Nigéria: Enyeama – Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa – Onazi, Obi Mikel – Musa (65. Ameobi), Odemwingie, Babatunde (75. Uzoenyi) – Emenike

Bosna a Hercegovina: Begovič – Mujdža, Šunjič, Spahič, Lulič (58. Salihovič) – Bešič, Medunjanin (64. T. Sušič) – Hajrovič (57. Ibiševič), Pjanič, Misimovič – Džeko

Tabuľka F-skupiny:

1. Argentína 2 2 0 0 3:1 6 – istý postup do osemfinále

2. Nigéria 2 1 1 0 1:0 4

3. Irán 2 0 1 1 0:1 1

4. Bosna a Hercegovina 2 0 0 2 1:3 0

I. polčas

Po počiatočnom oťukávaní s náznakmi šancí zaujala až 21. min a v nej chybne neuznaný gól bosnianskeho útočníka Edina Džeka. Opakované televízne zábery však odhalili, že spomenutý Bosniak nestál v momente prihrávky v ofsajde. Hráč Manchestru City pokračoval v aktívnom výkone a ďalšiu šancu mu zmaril gólman Enyeama.

V 29. min však zahrmelo na opačnej strane. Emenike sa prehnal okolo Spahiča, naservíroval loptu ako na podnose Odemwingiemu, ktorý strelou zblízka pomedzi nohy brankára Begoviča otvoril skóre – 1:0.

Hráči Nigérie mali v prvom polčase zápas opticky vo svojich rukách a viackrát nebezpečne podkúrili obrane súpera. Tesne pred koncom prvého polčasu Džeko dvakrát skúšal ohroziť svätyňu Nigérie, ale ani v jednom prípade netrafil z nádejných pozícií priestor troch žrdí.

II. polčas

Po prestávke ako prvá zaujala strela Babatundeho v 55. min, pri ktorej musel zasahovať Begovič. V 61. min to opäť skúšal z diaľky ten istý hráč a o niekoľko sekúnd neskôr nevyužil sľubnú šancu zblízka Emenike. V 74. min odmietol príležitosť na vyrovnanie striedajúci Ibiševič, ktorý hlavou netrafil bránku.

O dve minúty neskôr to strelou po zemi skúšal aj Pjanič. V záverečnom tlaku si hráči Bosny a Hercegoviny vypracovali čistú šancu na vyrovnanie, ale Džeko napálil loptu iba do pravej žrde nigérijskej bránky.

Stephen Keshi – tréner Nigérie (zdroj: soccerladuma.co.za): „Som šťastný, pretože chlapci ukázali trochu charakteru. Nečakali sme hladkú jazdu, ale hlavné je to, že sme zvíťazili. Vypracovali sme si viacero šancí. Myslím si, že sa zlepšujeme každým zápasom.“

Safet Sušič – tréner Bosny a Hercegoviny (zdroj: avaz.ba): „Nanešťastie, dostali sme tento jeden gól. Chcem zagratulovať Nigérii, hrala naozaj veľmi dobre, oveľa lepšie ako v prvom zápase. Mala aj viac šťastia ako my. Po tejto prehre bude veľmi ťažké motivovať hráčov na posledný zápas proti Iránu. Pre túto generáciu hráčov je veľká škoda, že sa s majstrovstvami sveta rozlúčia tak skoro. Situáciu pri našom góle som dobre nevidel, ale hráči mi tvrdili, že nešlo o ofsajd. Nie je to však prvý ani posledný omyl rozhodcov.“