Marc Andre Fleury, Mark Scheifele
Mark Scheifele z Winnipeg Jets útočí na bránku Marc-Andre Fleuryho z Vegas Golden Knights počas 3. kola NHL play-off. 19. máj 2018 Foto: SITA/AP

NEW YORK 19. mája (WebNoviny.sk) – Pred rokom ešte nepoznaný hokejový rýchlovlak Vegas Golden Knigts nezadržateľne smeruje do finále play-off bojov o Stanleyho pohár.

V piatkovom štvrtom súboji finále Západnej konferencie NHL hráči Vegas využili výhodu domáceho ľadu, zdolali hokejistov Winnipegu Jets 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) a v sérii vedú už 3:1 na zápasy. Ak Vegas v nedeľu uspejú vo Winnipegu, zahrajú si v záverečnej sérii o Stanleyho pohár. Slovenskí útočníci Tomáš Tatar (Vegas) a Marko Daňo (Winnipeg) v piatok na ľade chýbali.

Učebnicová kombinácia v útočnom pásme

„Dosiahnuť posledné víťazstvo v sérii je vždy najnáročnejšie. Musíme mať rovnaký prístup ako dosiaľ a pripraviť sa na ďalší zápas. Čaká nás veľmi náročný a dôležitý súboj,“ povedal podľa nhl.com gólman víťazného tímu Marc-André Fleury, ktorý sa na triumfe podieľal 35 zákrokmi.

V T-Mobile Arene domáci otvorili skóre už v 3. min, keď v presilovej hre skóroval William Karlsson. Hráči Vegas zohrali učebnicovú kombináciu v útočnom pásme a po krížnom pase Jonathana Marchessaulta nasledovala strela bez prípravy v podaní Karlssona – 1:0. Skóre sa menilo až v polovici stretnutia, keď hostia zdvihli hlavy zásluhou Patrika Laineho. Opäť to bola parádna akcia v presilovke a na jej konci pohotová strela z ľavého útočného kruhu v podaní fínskeho mladíka – 1:1.

Odpoveď domácich bola rýchla a nečakaná. Už o 43 sekúnd neskôr český útočník Tomáš Nosek vyťažil z výbornej práce Pierra-Edourada Bellemara a naservírovanou šancou pred brankárom Hellebuyckom nepohrdol – 2:1. Hostia aj v tomto prípade dorovnali stav, stalo sa tak v 46. min po strele obrancu Tylera Myersa. Rozhodnutie padlo necelých 7 minút pred koncom III. tretiny.

Skúsený Dustin Byfuglien urobil chybu na útočnej modrej a Reilly Smith ponúknutý brejk využil na tretí gól v bránke hostí. Hellebuycka prekonal nechytateľnou strelou pod hornú žŕdku.

Chyba rozhodla o triumfe Vegas

„V tretej tretine bývajú na ľade rôzne nerovnosti a niekedy sa puk všelijako odráža. Mal som šťastie a využil som to. Snažil som sa dostať dopredu čo najrýchlejšie – skôr, ako to iný bek stihne uzavrieť. Hellebuyck je veľký brankár a je náročné ho prekonať,“ uviedol 27-ročný autor rozhodujúceho gólu.

Obranca hostí Byfuglien predviedol skvelý výkon s jednou asistenciou, troma strelami na bránku, ôsmimi „hitmi“ a štyrmi zablokovanými strelami, ale nevyhol sa chybe, ktorá rozhodla o triumfe Golden Knights. „Nič nie je stratené, kým súper neuspeje v štyroch stretnutiach. Veríme, že séria ešte nie je na konci. Ďalší zápas sa hrá zase u nás a musíme sa dobre pripraviť,“ vyhlásil zadák Winnipegu Myers.

NHL – 3. kolo play-off

• piatok:

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Vegas – Winnipeg 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) – stav série: 3:1
Góly: 3. W. Karlsson (Marchessault, R. Smith), 31. Nosek (Bellemare, Sbisa), 54. R. Smith – 30. Laine (Byfuglien, Wheeler), 46. Myers (Roslovic)