Video: Nový Zéland zasiahlo silné zemetrasenie

Nový Zéland zasiahlo silné zemetrasenie
Evakuovaní ľudia pred jedným z hotelov vo Wellingtone čakaj na ďalšie pokyny. Foto: SITA/AP

WELLINGTON 13. novembra (WebNoviny.sk) – Pri pobreží Nového Zélandu zaregistrovali v nedeľu zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Novozélandské úrady následne vydali varovanie pred prívalovými vlnami cunami a vyzvali obyvateľstvo žijúce na východnom pobreží, aby sa presunulo do vnútrozemia a na vyššie položené miesta.

Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo 63 kilometrov východne od Amberley a 93 kilometrov severovýchodne od Christchurch na Južnom ostrove a ležalo v hĺbke ôsmich kilometrov. Podľa dostupných informácií si zemetrasenie nevyžiadalo obete na životoch. Spôsobilo však materiálne škody, ktorých rozsah zatiaľ nie je presne známy. V niektorých častiach krajiny došlo aj k prerušeniu dodávok elektrickej energie a výpadku telefonického spojenia. V dedine Cheviot, ktorá sa nachádza najbližšie k epicentru, bolo poškodených viacero budov.

Miestne orgány civilnej obrany upozornili obyvateľstvo, že seizmická aktivita môže v najbližších hodinách pokračovať a zvýšiť sa. Miestne médiá – aj s odvolaním sa na svedectva obyvateľov – informovali, že po prvom silnom otrase nasledovalo niekoľko slabších dotrasov. Úrady tiež varovali, že prvá vlna cunami nemusí byť najvyššia.

Zemetrasenia sú na Novom Zélande časté, pretože tu na seba narážajú dve veľké zemské dosky a ostrovy ležia aj v takzvanom tichomorskom Ohnivom kruhu, v ktorom sa vyskytuje 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Seizmológovia v tejto ostrovnej krajine zaznamenajú ročne až 15.000 zemetrasení, ale človek dokáže vnímať asi len 150 z nich, pričom len dve desiatky presahujú magnitúdu 5,0.

https://www.youtube.com/watch?v=9rMAKt9fWiM

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom