Video: Obvinili jedného z troch mužov, ktorí zhodili sochu zosnulého kňaza v Poľsku

Socha, kňaz
Rekonštrukcia pádu sochy zosnulého kňaza Henryka Jankowského, ktorú strihli vandali, Gdansk, Poľsko, 21. február 2019. Foto: reprofoto, twitter.com

VARŠAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Poľskí prokurátori obvinili prvého z troch mužov, ktorí v Gdansku strhli sochu zosnulého kňaza, voči ktorému sa začali hromadiť obvinenia, že sexuálne zneužíval mladistvých. Muža obvinili z neúctivého zaobchádzania s pamätníkom a jeho poškodenia, uviedla hovorkyňa gdanskej regionálnej prokuratúry Grazyna Wawryniuk.

Protestovali proti zlyhaniu poľskej cirkvi

Ak muža odsúdia, hrozí mu až päť rokov väzenia. Predpokladá sa, že rovnaké obvinenia vznesú aj voči ďalším dvom mužom, ktorí s obvineným sochu zhodili.

Trojica pricestovala do Gdansku z Varšavy a sochu Henryka Jankowského strhla vo štvrtok nadránom. Protestovali tak proti zlyhaniu poľskej katolíckej cirkvi pri riešení sexuálneho zneužívania zo strany duchovenstva.

Obvinenia z obťažovania viacerých ľudí

Poľská nadácia, ktorá zastupuje obete sexuálneho zneužívania, tento týždeň odovzdala pápežovi Františkovi správu, v ktorej popisuje obvinenia, že v Jankowského fare prespávali neplnoletí chlapci, ktorí od neho dostávali darčeky a peniaze.

Vyšetrovanie obvinení voči kňazovi ukončili v roku 2003 po tom, čo odborníci rozhodli, že nenašli žiadne stopy sexuálneho správania sa voči chlapcom. Jankowského v ostatnom období v poľských médiách obvinilo zo sexuálneho obťažovania v mladosti viacero ľudí. Jankowski bol prominentným kňazom a členom hnutia Solidarita. Zomrel v roku 2010.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom