Video: Osaková ovládla finále Australian Open, po zdolaní Kvitovej bude svetovou jednotkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petra Kvitova Naomi Osakova
Zľava: Japonka Naomi Osaková a Češka Petra Kvitová po finále Australian Open. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 14:58

MELBOURNE 26. januára (WebNoviny.sk) – Japonská teniska Naomi Osaková sa prvýkrát v kariére stala víťazkou dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (14. – 27. januára, tvrdý povrch, celková dotácia 62,5 miliónov AUD).

Turnajová štvorka Osaková zdolala v sobotňajšom finále v Aréne Roda Lavera nasadenú osmičku Češku Petru Kvitovú za 150 minút 7:6 (2), 5:7, 6:4. Dvadsaťjedenročná Osaková premiérovo zasadne na vrchol rebríčka WTA a stane sa prvou tenistkou alebo tenistom z Ázie na čele tenisového renkingu. Šampiónka získa odmenu vo výške 4,1 milióna AUD a do rebríčka jej pribudne 2000 bodov. Zdolanú hráčku čaká prémia 2,05 milióna AUD a 1300 bodov do renkingu WTA.

Bolo to skvelé finále

Naomi Osaková sa po zisku premiérovej grandslamovej trofeje vlani na US Open podarilo vybojovať druhý titul z rovnakej kategórie za sebou. Tento úspech dosiahla ako prvá tenistka od roku 2001. Pred osemnástimi rokmi získala americká tenistka Jennifer Capriatiová svoje prvé dva grandslamové tituly na Australian Open a Roland Garros. Kvitová neuspela prvýkrát v kariére vo finále turnaja „veľkej štvorky“, pri predošlých dvoch finálových účastiach triumfovala vo Wimbledone 2011 a 2014.

Príhovory pred publikom nie su mojou silnou stránkou. Gratulujem Petre a jej tímu k skvelému turnaju. Prešla si v uplynulých rokoch ťažkými životnými situáciami. Divákom patrí rovnako veľká vďaka, že nás napriek vysokým teplotám prišli podporovať počas celého turnaja. Bez vašej podpory by som sa tak ďaleko nedostala. Som poctená, že som mohla tu v Melbourne hrať finále. Organizátori, zberači loptičiek a aj rozhodcovia odviedli skvelú prácu a patrí im za to veľké uznanie,“ povedala po zápase víťazná Osaková.

Stále tomu neverím, že som znovu hrala v ďalšom grandslamovom finále. Bolo to skvelé finále, gratulujem Naomi a jej tímu k víťazstvu a postu svetovej jednotky. Australian Open je skvelý turnaj. Ďakujem priateľom a rodine doma, ktorí mi držali palce. Chcem poďakovať aj organizátorom za všetko, čo robia pre hráčov. Veľká vďaka patrí aj môjmu tímu, ktorý je stále pri mne. Nebolo to vždy ľahké, preto si to vážim o to viac. Na záver vďaka aj divákom za podporu a teším sa, že sa uvidíme znovu o rok,“ uviedla v rozhovore po stretnutí zdolaná Kvitová

Tri mečbaly Osakovej v druhom sete

Nedeľňajšie stretnutie bolo premiérovým vzájomným duelom medzi oboma hráčkami. Úvod finálového zápasu priniesol vyrovnaný tenis, obe súperky dominovali na podaní. V piatej hre Osaková ponúkla Kvitovej dve možnosti na brejk, česká tenistka ich však nevyužila. Podobnú príležitosť mala Japonka v následujúcom geme, brejkbal nedokázala premeniť a Češka vyrovnala na 3:3. Pri svojom podaní v 7. hre čelila Osaková nepriaznivému skóre 0:40, dokázala však zabojovať a šnúrou piatich bodov odvrátila hrozbu straty podania. Za stavu 6:5 sa pri Kvitovej servise dostala Osaková k dvom setbalom, nevyužila ich a o osude prvého setu musel rozhodnúť tajbrejk. V skrátenej hre dominovala Japonka, uspela v ňom po výsledku 7:2.

Hneď pri svojom prvom servise v druhom sete ponúkla Osaková súperke ďalšie dva brejkbaly, Kvitová druhý dokázala využiť a ujala sa vedenia 2:0. Japonku strata podania vyburcovala k zlepšenému výkonu a v nasledujúcej hre sa jej podaril rebrejk, rovnako ako súperka predtým využila druhý brejkbal, znížila na 1:2 a potom vyrovnala na 2:2. Osaková v týchto momentoch výrazne zlepšila svoj return, v 5. hre dokonca čistou hrou zobrala Kvitovej druhýkrát za sebou podanie. V 6. hre čelila Japonka na podaní nepriaznivému skóre 0:30, získala však vo svoj prospech nasledujúce štyri výmeny a išla do vedenia 4:2. Za stavu 5:3 podávala Kvitová na udržanie sa v zápase, Osakovej ponúkla tri mečbaly, hrozbu prehry však dokázala odvrátiť. Češka potom v 10. hre zobrala súperke druhýkrát v stretnutí servis a vyrovnala na 5:5. Za stavu 6:5 podávala pre zmenu Osaková na zotrvanie v druhom sete, s tlakom situácie sa nedokázala vyrovnať. Kvitová po čistej hre na príjme vyrovnala stav setov na 1:1.

Víťazka na ceste do finále nestratila ani set

V úvodných dvoch hrách tretieho setu obe tenistky pri svojom podaní nezaváhali. V 3. hre Osaková prelomila Kvitovej servis a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:1 vo svoj prospech. V 6. hre mala Kvitová k dispozícii jeden brejkbal, Japonka jej však nedovolila vyrovnať stav stretnutia a stále viedla s výhodou jedného brejku v pomere 4:2. V nasledujúcej hre sa Kvitová na podaní ocitla v ďalších problémoch, prehrávala 0:40, po šnúre piatich bodov za sebou však dokázala znížiť na 3:4 z jej pohľadu. Za stavu 5:4 sa Osaková pri svojom podaní dostala k ďalším trom mečbalom, tentokrát druhý premenila a tešila sa z víťazstva.

Naomi Osaková si na svoje konto pripísala tretí turnajový triumf v kariére. V jej zbierke sa nachádzajú iba trofeje z významných turnajoch. Pred ziskom titulu v New Yorku získala premiérovú trofej na okruhu WTA vlani v americkom Indian Wells, kde si vo finále poradila s Ruskou Daria Kasatkinovou 6:3, 6:2. Na svojom konte má aj dve neúspešné finálové účasti na domácom turnaji v Tokiu, v súboji o titul sa japonským priaznivcom predstavila v rokoch 2016 a 2018. Pred newyorským triumfom sa pri desiatich účastiach v hlavnej súťaži grandslamového turnaja dostala iba raz do osemfinále, práve vlani v Melbourne.

Zverenka Saschu Bajina Osaková nestratila pri ceste do melbournského finále v úvodných dvoch kolách ani jeden set. Na začiatok si poradila s Poľkou Magdou Linettovou 6:4, 6:2. V druhom kole nepustila ďalej Slovinku Tamaru Zidanšekovú po výsledku 6:2, 6:4. V treťom kole prišla strata prvého setu na turnaji, keď prešla cez nasadenú dvadsaťosmičku Taiwančanku Chsieh Su-wej (5:7, 6:4, 6:1). Aj v osemfinále musela Osaková otáčať skóre setov, nakoniec triumfovala nad turnajovou trinástkou Anastasijou Sevastovovou z Lotyšska 4:6, 6:3, 6:4. Vo štvrťfinále zvíťazila nad aktuálnou šampiónkou WTA Finals Ukrajinou Elinou Svitolinovou nasadenou ako šiestou 6:4, 6:1. V súboji o postup do finále uspela nad Češkou Karolínou Plíškovou 6:2, 4:6, 6:4 a zabránila tak čisto českému finálovému duelu.

Kvitová vyradila Rybárikovú

Víťazka WTA Finals 2011 Petra Kvitová pred tohtoročným Australian Open triumfovala na turnaji v Sydney, kde si vo finále poradila s domácou Ashleigh Bartyovou 1:6, 7:5, 7:6 (3). V Sydney si česká tenistka pripísala premiérový titul v novej sezóne a pred finále v Melbourne ťahala šnúru ôsmich triumfoch vo finálových dueloch. V záverečnom súboji o trofej predtým naposledy neuspela v Luxemburgu ešte v roku 2016. Vlani bola najúspešnejšou hráčkou na okruhu WTA čo sa týka počtu turnajových triumfov v kalendárnom roku, svoju zbierku (26) rozšírila o päť titulov.

Zverenka Jiřího Vaněka Kvitová stratila pri postupe do finále v Melbourne iba jeden set. V 1. kole si poradila so slovenskou reprezentantkou Magdalénou Rybárikovou 6:3, 6:2. Ani v druhom kole nestrávila na kurte veľa času, Rumunku Irinu-Cameliu Begovú zdolala 6:1, 6:3. V 3. kole zvíťazila nad Belindou Bencicovou zo Švajčiarska 6:1, 6:4 a v osemfinále vystavila stopku talentovanej Američanke Amande Anisimovovej 6:2, 6:1. Jediný set pred finále stratila pri štvrťfinálovom víťazstve nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou (2:6, 7:5, 6:1). V semifinále zvládla dôležitý prvý set proti ďalšej Američanke Danielle Collinsovej a uspela po výsledku 7:6 (2), 6:0.

Australian Open – dvojhra žien – finále

Naomi Osaková (Jap.-4) – Petra Kvitová (ČR-8) 7:6 (2), 5:7, 6:4

Cesta Naomi Osakovej za titulom:
1. kolo: Magda Linettová (Poľ.) 6:4, 6:2
2. kolo: Tamara Zidanšeková (Slovin.) 6:2, 6:4
3. kolo: Chsieh Su-wej (Taiw.-28) 5:7, 6:4, 6:1
Osemfinále: Anastasija Sevastovová (Lot.-13) 4:6, 6:3, 6:4
Štvrťfinále: Elina Svitolinová (Ukr.-6) 6:4, 6:1
Semifinále: Karolína Plíšková (ČR-7) 6:2, 4:6, 6:4
Finále: Petra Kvitová (ČR-8) 7:6 (2), 5:7, 6:4

Prehľad víťaziek predchádzajúcich 15 ročníkov:
2004 Justine Heninová (Belg.)
2005 Serena Williamsová (USA)
2006 Amélie Mauresmová (Fr.)
2007 Serena Williamsová (USA)
2008 Maria Šarapovová (Rus.)
2009 Serena Williamsová (USA)
2010 Serena Williamsová (USA)
2011 Kim Clijstersová (Belg.)
2012 Viktoria Azarenková (Biel.)
2013 Viktoria Azarenková (Biel.)
2014 Na Li (Čína)
2015 Serena Williamsová (USA)
2016 Angelique Kerberová (Nem.)
2017 Serena Williamsová (USA)
2018 Caroline Wozniacka (Dán.)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amélie MauresmováAnastasija SevastovováAngelique KerberováCaroline WozniackaChsieh Su-wejElina SvitolinováJennifer CapriatiováJustine HeninováKarolína PlíškováKim ClijstersováMaria ŠarapovováNa LiNaomi OsakováPetra KvitováSerena WilliamsováViktoria Azarenková