Video: Ostrov Lombok zasiahlo silné zemetrasenie, zomreli desiatky ľudí (aktualizované)

Zemetrasenie, Lombok
Geologická služba Spojených štátov uviedla, že epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 7,0 sa nachádzalo asi dva kilometre juhovýchodne od Loloanu, pričom otrasy vychádzali z hĺbky 10,5 kilometra. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 6. augusta, 9:10

JAKARTA 6. augusta (WebNoviny.sk) — Indonézsky ostrov Lombok obľúbený medzi turistami zasiahlo v nedeľu večer silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo najmenej 91 obetí na životoch. Stalo sa tak týždeň po tom, čo otrasy v rovnakej oblasti zabili 16 ľudí. Miestne úrady vydali aj varovanie pred možnými vlnami cunami, ktoré však medzičasom opäť odvolali.

Okrem mŕtvych má zemetrasenie na svedomí stovky zranených a tisícky poškodených domov, uviedol hovorca národnej agentúry pre zvládanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Počet obetí zrejme ešte stúpne, keďže sa záchranári ešte nedostali do niektorých najviac zasiahnutých oblastí na severe ostrova.

Nemocnice zostali poškodené

„Ľudia spanikárili a roztrúsili sa po uliciach a budovy a domy, ktoré poškodilo predošlé zemetrasenie, sa poškodili ešte viac a zrútili sa,“ vyjadril sa Nugroho. Na severe ostrova podľa jeho slov otrasy spôsobili „masívne“ škody.

Zraneným pomáhali vojaci a záchranári. Mnohých zranených však lekári museli ošetriť vonku, keďže zemetrasenie poškodilo aj nemocnice. Nočné záchranné práce skomplikovali výpadky elektriny a komunikačných prostriedkov. Prezident Joko Widodo nariadil vládnymi ministrom a šéfom armády a polície, aby urýchlili úsilie pri zmiernení následkov katastrofy.

Podľa indonézskych úradov malo zemetrasenie magnitúdo 7,0, zatiaľ čo Geologická služba Spojených štátov (USGS) uviedla 6,9. Podľa USGS sa jeho epicentrum nachádzalo asi dva kilometre juhovýchodne od Loloanu, pričom otrasy vychádzali z hĺbky 10,5 kilometra. Zem sa triasla aj na susednom ostrove Bali.

Pri evakuácii pomáha aj armáda

Zemetrasenie viedlo k evakuácii indonézskych aj zahraničných turistov z populárnych ostrovov Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air severozápadne od Lomboku. Podľa Nugroha zo súostrovia tri lode odviezli už tisíc osôb. Na evakuácii sa podieľajú aj armáda či národná pátracia a záchranná agentúra.

Minulú nedeľu zasiahlo Lombok zemetrasenie s magnitúdou 6,4. Ostrov je známy svojimi malebnými plážami a horami. Indonézia leží v seizmicky aktívnej oblasti nazývanej Ohnivý kruh a zemetrasenia sú tu pomerne časté.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom