Video: Palestínčan zaútočil na autobusovej zastávke pri Ofre, strieľal na vojakov aj civilistov

Izrael, útok
Najmenej dvaja Izraelčania zomreli a dvaja utrpeli zranenia pri útoku palestínskeho strelca, ktorý spustil paľbu na vojakov a civilistov na autobusovej zastávke na Západnom brehu Jordánu. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 13. decembra (WebNoviny.sk) – Najmenej dvaja Izraelčania zomreli a dvaja utrpeli zranenia pri útoku palestínskeho strelca, ktorý spustil paľbu na vojakov a civilistov na autobusovej zastávke na Západnom brehu Jordánu.

Incident sa stal neďaleko židovskej osady Ofra, na zastávke vzdialenej asi desať minút jazdy autom od miesta ďalšieho podobného útoku z nedele.

Podľa izraelských ozbrojených síl útočník vystúpil zo svojho auta a začal strieľať, pričom niekoľko ľudí zranil, a následne ušiel. Vojaci v oblasti pátrajú po útočníkovi, pričom si privolali aj posily.

Polícia prehľadávala autá

Izrael po streľbe zriadil stanovištia pri vstupoch do mesta Ramalláh, pričom bezpečnostné zložky prehľadávali autá vstupujúce do mesta a kontrolovali doklady vodičov. Niektoré cesty kontrolované Izraelom boli pre palestínsku dopravu úplne uzavreté.

Streľba sa odohrala niekoľko hodín po tom, čo izraelské bezpečnostné sily vystopovali a zabili Palestínčana obvineného zo zabitia dvoch Izraelčanov v priemyselnej zóne na Západnom brehu.

Ašrafa Naalweha, po ktorom pátrali od októbra, našli ozbrojeného neďaleko mesta Náblus a zabili ho počas razie. Polícia uviedla, že pri pátraní po Naalwehovi zatkli niekoľko ľudí. Palestínčana podozrievali z plánovania ďalšieho útoku.

Hamas sa k útokom neprihlásil

V stredu izraelské jednotky zabili aj Saláha Barghútiho, ktorý bol jedným z podozrivých z nedeľňajšieho útoku na autobusovej zastávke pri Ofre. Útočníci strieľali z palestínskeho auta, zranili sedem ľudí a z miesta činu ušli.

Medzi zranenými je aj 21-ročná žena, ktorá bola v čase útoku tehotná a jej dieťa museli preto na svet priviesť predčasne cisárskym rezom. Bábätko však neprežilo.

Naalweh aj Barghúti patrili k palestínskemu hnutiu Hamas. Hnutie sa neprihlásilo k zodpovednosti za ich útoky.

Vo štvrtok tiež došlo k útoku v Jeruzaleme, kde v tamojšom starom meste útočník pobodal dvoch policajtov a spôsobil im ľahké zranenia. Policajti na útočníka zareagovali streľbou a zabili ho, uviedol hovorca polície Micky Rosenfeld. Muža identifikovali ako 26-ročného Palestínčana zo Západného brehu Jordánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás