Paul Stastny
Hokejisti St. Louis Blues zdolali Pittsburgh 5:2, Paul Stastny si na konto pripísal gól a tri asistencie a stal sa prvou hviezdou zápasu. Foto: SITA/AP

ST. LOUIS 19. januára (WebNoviny.sk) – Hokejisti Edmontonu aj so slovenským obrancom Andrejom Sekerom v zostave zvíťazili v pondelkovom zápase NHL na ľade Floridy 4:2. Domáci po 12-zápasovom historickom víťaznom marši utrpeli štvrtú prehru v rade, keď už po dvoch tretinách zaostávali 0:3.

V drese víťazov strelil 2 góly ich líder produktivity Taylor Hall, ktorý čakal na presný zásah 6 zápasov. Zatiaľ naposledy sa hráči Panthers tešili z víťazstva 10. januára práve nad Edmontonom na jeho ľade (2:1). V pondelkovom súboji Sekera nerozšíril svoje štatistiky produktivity, keď počas 19:14 min si pripísal 2 strely a aj 1 mínusový bod.

Stastny nastúpil s ochranou tváre

Víťazstvo St. Louis nad Pittsburgom režíroval Paul Stastny, autor 1 gólu a 3 asistencií. Pre syna slovenskej legendy Petra Šťastného je to prvý štvorbodový zápis od 2. decembra 2009, keď bol ešte hráčom Colorada. Stastny nastúpil proti Pittsburghu s ochranou tváre po tom, čo mal predtým problémy.

Stal sa prvou hviezdou zápasu. „Je to zmena. Akoby som dostal novú chuť do života. Zrazu som videl oveľa viac a nehral tak váhavo,“ cituje server NHL 30-ročného quebeckého rodáka Paula Stastného.

Hráči St. Louis dosiahli štvrté víťazstvo z ostatných piatich zápasov, predtým ťahali sériu piatich prehier. „V druhej tretine nás súper prevýšil, ale v tretej sme našli správne odpovede. Bojovali sme na vyššej úrovni a lepšie kontrolovali puk,“ pochválil svojich zverencov tréner Blues Ken Hitchcock.

Hromadná bitka na ľade Arizone

S výnimkou súboja St. Louis – Pittsburgh všetky ostatné zápasy pondelkového programu ovládli hostia. Buffalo konečne zastavilo sériu prehier a na siedmy pokus sa dočkalo víťazstva – Sabres zdolali Coyotes z Arizony 2:1 na ich ľade.

Zaskvel sa 19-ročný Jack Eichel, s gólom aj asistenciou prvá hviezda zápasu. Draftová dvojka strelila 14. gól v sezóne a piaty v presilovke. V tejto štatistike je najlepším nováčikom. „Naša hra v oslabení išla hore, najlepším v tomto smere je brankár Johnson. Máme na to, aby sme vyhrávali, skladbou tímu určite. Len o tom musíme presvedčiť na ľade,“ zamyslel sa Eichel.

Zápas sa skončil hromadnou bitkou všetkých 10 aktérov na ľade, spúšťačom bol útok obrancu Sabres Zacha Bogosiana na nováčika v drese Arizony Anthonyho Duclaira. Bogosian skončil s trestom do konca zápasu, kým ďalší štyria – Rasmus Ristolainen, Antoine Vermette, Oliver Ekman-Larsson a Shane Doan – si pripísali po 10 minútach. Celkovo rozhodcovia po záverečnej siréne nadelili 61 trestných minút.

Sumáre NHL – pondelok:
Florida – Edmonton 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 43. R. Smith, 46. Howden (S. Thornton, B. Campbell) – 6. Hall (Purcell), 18. Eberle (Nugent-Hopkins, Pouliot), 24. Hall (Purcell, Draisaitl), 59. Purcell (Hall)

Andrej Sekera (Edmonton) odohral 19:14 min, 2 strely, 2 trestné minúty, 1 mínusový bod

St. Louis – Pittsburgh 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 12. Steen (Stastny), 38. Tarasenko (Edmundson, Fabbri), 43. Brouwer (Stastny, Parayko), 52. Stastny (Brouwer, Bouwmeester), 60. Shattenkirk (Steen, Stastny) – 19. Kunitz (Letang, Crosby), 36. Malkin (Hagelin, Letang)

Winnipeg – Colorado 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 60. Armia (Perreault, Ehlers) – 22. Söderberg (Holden, Comeau), 40. Iginla (Söderberg, Tanguay)

Arizona – Buffalo 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 49. Vermette (Doan, Rieder) – 31. Eichel (Ristolainen, O´Reilly), 38. McGinn (Eichel, Ristolainen)

San Jose – Ottawa 3:4 po sam. nájazdoch ((0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 25. Hertl (J. Thornton, Burns), 43. Couture (J. Ward, Vlasic), 48. Nieto (Donskoi, Tierney) – 12. McCormick (Ceci, Neil), 25. Ryan (Zibanejad, E. Karlsson), 55. Z. Smith, rozhodujúci sam. nájazd: Zibanejad