Video: Papagáje sa stali závislé na ópiu a farmárom ničia úrodu maku

Papagáj
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 6. marec (WebNoviny.sk) – Farmári v Indii sú bezradní, papagáje ničia ich úrodu maku siateho. Divoké vtáky prichádzajú v období nepravidelných zrážok na polia, kde ich lákajú najmä mladé rastliny maku obsahujúce ópium, ktorý farmári pestujú najmä pre farmaceutický priemysel. Vtáky sa tak nielen vystavujú nebezpečiu, ale spôsobujú aj nemalé škody farmárom z oblasti Madhya Pradesh.

Poľnohospodári ich podľa BBC skúšali odháňať rôznymi spôsobmi, žiaden z nich však nebol dostatočne funkčný a pomoc im neposkytli ani miestne úrady. Bezradnosť farmárov sa zvyšuje a hrozí, že by mohli utrpieť obrovské straty nielen na úrode.

Jeden z farmárov Nandkishore vysvetlil, že mak produkuje 20-25 gramov ópia, pričom papagáje sa na rastlinách živia 30 až 40-krát denne a niekedy vták odletí aj celou makovicou.

Dôvod, prečo je mak taký lákavý pre papagáje vysvetlil doktor Chundawat, špecialista z Horticulture College v Mandsaur. Podľa neho ópium dáva papagájom okamžitú energiu,  podobne ako v prípade čaju alebo kávy u ľudí, a tak sa stali vtáky na ňom závislé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom