Video: Pápež František zavŕšil návštevu USA veľkou omšou

Pápež František navštívil USA
Pápež František vyzval státisíce veriacich, ktorí sa zišli na omši vo Filadelfii - najväčšom podujatí počas jeho návštevy USA, aby boli otvorení zázrakom lásky. Svoju šesťdňovú cestu v krajine uzavrel posolstvom nádeje pre rodiny, slovami útechy pre obete sexuálneho zneužívania i varovaním pre amerických biskupov. Filadelfia, 27. september 2015. Foto: SITA/AP

FILADELFIA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Pápež František vyzval v nedeľu státisíce veriacich, ktorí sa zišli na omši vo Filadelfii – najväčšom podujatí počas jeho návštevy USA, aby boli otvorení „zázrakom lásky“. Svoju šesťdňovú cestu v krajine uzavrel posolstvom nádeje pre rodiny, slovami útechy pre obete sexuálneho zneužívania i varovaním pre amerických biskupov, píše agentúra AP.

Obrazom: Návšteva pápeža Františka v USA

Ľudia museli čakať v radoch celé hodiny

Organizátori očakávali na vrchole pápežovej návštevy dav milióna ľudí – a bulvár Benjamina Franklina lemovaný stromami bol plný jasajúcich návštevníkov. Ľudia museli čakať v radoch celé hodiny a prejsť cez bezpečnostné kontroly, aby uvideli prvého pápeža z Latinskej Ameriky v kolíske Spojených štátov.

Bohoslužba bola posledným podujatím na programe Františka pred návratom 78-ročnej hlavy katolíckej cirkvi do Ríma. Pápež sa pri príchode viezol ulicami v otvorenom papamobile a mával davom celú cestu až k oltáru pred Filadefským múzeom umenia.

Video: Veľká omša vo Filadelfii

https://www.youtube.com/watch?v=CSMpKGRmBUM

František zhromaždeným povedal, že ich samotná prítomnosť je „určitým zázrakom v dnešnom svete“. „Keby sme všetci mohli byť otvorení zázrakom lásky v záujme všetkých rodín sveta,“ uviedol pápež už pred utíšeným davom.

June Boundsová (56) zo štátu New York sledovala omšu so spolufarníkmi na veľkej obrazovke pri radnici na druhom konci bulváru. „Priniesol toľko radosti a svätého ducha do Spojených štátov. Nezáleží na tom, či ste katolík, on sa snaží všetkých spojiť pre lepší svet,“ vyhlásila.

Pápež sa stretol aj s biskupmi

Predtým v priebehu dňa mal František iné posolstvo pre rodiny poznačené hriechmi predstaviteľov cirkvi. Pápež sa stretol s piatimi obeťami sexuálneho zneužívania v detstve a povedal im, že „hlboko ľutuje“ každý prípad, keď sa prihlásili so svojimi príbehmi a neverili im. Ubezpečil ich, že on im verí a že biskupi, ktorí chránili páchateľov, sa budú zodpovedať. „Sľubujem vám, že budeme sledovať cestu pravdy, kamkoľvek nás môže zaviesť,“ povedal František po španielsky. „Kňazi a biskupi budú činení zodpovednými, keď zneužívajú alebo nechránia deti,“ vyhlásil.

Niekoľko minút neskôr sa pápež zúčastnil na stretnutí biskupov z USA i celého sveta, ktorí pricestovali do Filadelfie na končiace sa Svetové stretnutie rodín, a odkázal im to isté. „Boh plače“ nad tým, čo bolo urobené deťom, dodal.

Už na prvom stretnutí s obeťami, ktoré sa konalo vo Vatikáne v júli 2014, František podobne prisľúbil vyvedenie zodpovednosti voči cirkevným hodnostárom, v nedeľu však po prvý raz varoval samotných biskupov, priamo a na verejnosti, uzatvára AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František