Peter Sagan
Peter Sagan (vpravo) na stupňoch pre víťazov po úvodnej etape na Okolo Kalifornie, v ktorej obsadil tretie miesto. Zvíťazil Fernando Gaviria (uprostred) a druhý finišoval Caleb Ewan (vľavo). Long Beach, 13 máj 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 14. mája 8:27

LONG BEACH 14. mája (WebNoviny.sk) – Peter Sagan finišoval na treťom mieste v úvodnej etape 13. ročníka cyklistických pretekov Amgen Okolo Kalifornie, ktoré sú zaradené do prestížneho seriálu WorldTour.

V etape so štartom aj cieľom v Long Beach (134,5 km), ktorá sa jazdila po úplnej rovine, v šprintérskej koncovke dominoval Kolumbijčan Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) pred Austrálčanom Calebom Ewanom (Mitchelton-Scott) a Saganom (Bora-Hansgrohe).

30. triumf tímu Quick-Step Floors

Trojnásobný a úradujúci majster sveta Sagan sa v rýchlom závere dral dopredu zo zadných pozícií, ale popri Ewanovi už nemal dostatok miesta ani času dostať sa úplne na špicu. Na nemeckého „rýchlika“ Marcela Kittela z tímu Kaťuša-Alpecin zostalo nepopulárne štvrté miesto.

Dvadsaťtriročný Gaviria vo svojej premiére v Kalifornii hneď dosiahol etapový triumf, ktorý je zároveň tridsiatym víťazstvom tímu Quick-Step Floors v tomto kalendárnom roku. V cieli získal za víťazstvo bonifikáciu 10 sekúnd, preto je na čele celkového priebežného poradia o 4 sekundy pred Ewanom, ktorý rovnako „zhrabol“ bonifikačné sekundy.

Do bodovacej súťaže si víťaz 1. etapy pripísal 15 bodov, tretí Sagan ich získal 9. Celkovo je slovenský cyklista štvrtý s mankom 6 sekúnd na Gaviriu, pred ním je aj Američan Tanner Putt vďaka bonifikačným sekundám za víťazstvá na rýchlostných prémiách.

„Etapa odštartovala v pokojnom tempe, ale v závere to už bolo veľmi rýchle. Ja som bol na začiatku záverečného šprintu príliš vzadu a nebol som schopný predstihnúť Gaviriu a Ewana. Boli rýchlejší a Gaviria napokon zvíťazil. Celkovo som sa cítil dobre, nohy boli v poriadku, preto sa teším na ďalšie pokračovanie. Už na ďalší deň máme horský finiš na Gibraltar Road a budeme sa snažiť všetci v tíme pomôcť Rafalovi Majkovi. Neskôr to budem brať deň po dni,“ uviedol Peter Sagan na webe svojho tímu bora-hansgrohe.com.

Peter Sagan je na tomto podujatí nesmierne populárny a vďaka svojim 16 etapovým víťazstvám dostal od domácich prezývku „Kráľ Kalifornie“. V Kalifornii má na konte aj 5 triumfov v bodovacej súťaži. V roku 2015 sa Sagan tešil dokonca z víťazstva v celkovom poradí, keď o 3 sekundy predstihol Francúza Juliana Alaphilippa.

12 okruhov po 11 kilometrov

Na úvod 13. edície v Kalifornii cyklisti absolvovali 12 okruhov po 11 km v Long Beach neďaleko pobrežia Tichého oceána a väčšinu z nich strávilo v úniku duo Andrej Krasilnikov (Holowesko) a Tanner Putt (UnitedHealthcare). Putt vyhral obe šprintérske prémie cestou do cieľa 1. etapy. Bielorus a Američan vchádzali do posledného okruhu ešte pleci pri pleci, ale už len s náskokom 16 sekúnd pred pelotónom.

Necelých 9 km pred cieľom bol ich pokus už minulosť, hoci Krasilnikov sa ešte chvíľu pokúšal o sólo. „Balík“ sa spojil a všetko sa chystalo na očakávaný hromadný šprintérsky dojazd. Necelých 5 km pred cieľom sa vpredu sformovali jazdci tímu Kaťuša-Alpecin a po prvý raz sa tam objavili aj členoviía Bora-Hansgrohe s Petrom Saganom, jeho bratom Jurajom aj tretím Slovákom Michaelom Kolářom.

Neskôr dorazila aj silná skupina Quick-Step Floors, ktorá pracovala pre Fernanda Gaviriu. Počínali si veľmi dobre. Kolumbijčan napokon svoj dlhý špurt dotiahol do víťazného konca, keď si udržal drobný náskok pred mocne finišujúcimi Calebom Ewanom a Petrom Saganom.

„Náš tím bol perfektný. Kontroloval únik a dlho ma chránil na výhodnej pozícii pred začiatkom špurtu. Mal som silné nohy a nemohol si želať viac od prvej etapy. Vyhral som prvýkrát v živote v USA a to je veľká vec. Čerešnička na torte je žltý dres lídra pretekov, ktorý budem mať v pondelok na sebe,“ komentoval Fernando Gaviria v tlačovej správe tímu Quick-Step Floors.

Výsledky – Amgen Okolo Kalifornie

1. etapa (Long Beach – Long Beach, 134,5 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 3:02:23 h, 2. Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Marcel Kittel (Nem.) Kaťuša-Alpecin, 5. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, 6. Jasper Philipsen (Belg.) Hagens Berman Axeon – všetci rovnaký čas ako víťaz, … 41. Michael Kolář (SR) Bora-Hansgrohe a 45. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe – rovnaký čas ako víťaz.

Poradie po 1. etape: 1. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 3:02:23 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott +4 s, 3. Tanner Putt (USA) (UnitedHealthcare) +4, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +6, 5. Andrej Krasilnikov (Biel.) Holowesko-Citadel p/B Arapahoe Resource +6, 6. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data +9, … 44. Michael Kolář (SR) Bora-Hansgrohe, … 48. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +10.

Poradie v bodovacej súťaži: 1. Fernando Gaviria (Kol.) 15 bodov, 2. Caleb Ewan (Aus.) 12, 3. Peter Sagan (SR) 9, 4. Marcel Kittel (Nem.) 7, 5. Tanner Putt (USA) 6, 6. Alexander Kristoff (Nór.) 6.

Viac k osobe Alexander KristoffCaleb EwanFernando GaviriaJuraj SaganMarcel KittelMark CavendishMichael KolářPeter Sagan