Pittsburgh do finále konferencie
Hrdinom Penguins sa stal Nick Bonino, ktorý skóroval v siedmej minúte predlženia, keď dorazil za chrbát Bradena Holtbyho. Foto: SITA/AP

PITTSBURGH 11. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Pittsburghu postúpili do finále play-off Východnej konferencie NHL a už len dve série ich delia od zisku Stanleyho pohára. Pittsburgh v šiestom súboji semifinále na Východe využil výhodu domáceho ľadu a zdolal Washington 4:3 po predĺžení, v celej sérii triumfoval 4:2. Hrdinom Penguins sa stal Nick Bonino, ktorý skóroval v siedmej minúte predlženia, keď dorazil za chrbát Bradena Holtbyho ním vyrazený puk po strele Carla Hagelina. Súperom Pittsburghu vo finále Východnej konferencie je Tampa Bay, ktorá si už skôr poradila s New York Islanders 4:1 na zápasy. Je to prvé konferenčné finále pre hráčov Pittsburghu od roku 2013, keď ich v rovnakej fáze bojov o Stanleyho pohár vyradili hokejisti Bostonu.

„Cítim príjemné mrazenie a len ťažko nachádzam slová. Je to zrejme najkrajší hokejový pocit tešiť sa so spoluhráčmi z postupu v play-off,“ radoval sa Nick Bonino na webe NHL. „Keď pokračujete v sezóne aj v tejto pokročilej časti roka, musíte prekonať veľa prekážok aj nepriazeň osudu. To sa nám podarilo. Hráme však proti Tampe, ktorá urobila to isté. Hrá bez dvoch či troch veľmi dobrých hráčov a ide im to veľmi dobre. Bude to dobrá séria,“ dodal Bonino.

Hráči Pittsburghu to v tretej tretine nemali ľahké

Pittsburgh viedol nad Washingtonom v zápase číslo 6 už 3:0, keď v 28. min v rozpätí 33 sekúnd zamierili presne Phil Kessel a Carl Hagelin. Hostia však predčasne nekapitulovali a 6:59 min pred koncom tretej tretiny obranca John Carlson svojím piatym gólom v play-off v presilovke o dvoch mužov vyrovnal na 3:3. V predĺžení sa však tešili domáci, keď rozhodol už spomenutý Bonino. Hráči Pittsburghu to v tretej tretine vôbec nemali ľahké, keďže v rozpätí dvoch minút (51.- 53. min) museli až traja na trestnú lavicu za zdržiavanie hry, presnejšie vyhodenie puku ponad plexisklo mimo hracej plochy.

„Nikdy som nič podobné nevidel za tie roky, čo robím trénera. Trikrát byť vylúčený rovnakým spôsobom v takom krátkom čase. Bolo náročné prehltnúť tieto stavy, ale moji chlapci zabojovali a preukázali veľkú odolnosť. Právom som na nich hrdý,“ povedal tréner Penguins Mike Sullivan. Po tretej tretine mal kapitán Sidney Crosby príhovor k hráčom, ktorý tiež zohral svoju úlohu. „Stále sme vo výhodnej pozícii. Stačí streliť jeden gól a je koniec série. Nemôžeme len tak zahodiť, čo sme doteraz vybojovali,“ tlmočil Crosbyho slová zámorským novinárom Ian Cole, jeden z trojice vylúčených za vyhodenie puku.

Washington predčasne končí sezónu

Suverénny víťaz základnej časti Washington nezvládol hneď druhý krok za ziskom prestížneho titulu a predčasne končí sezónu. Pre potreby ruskej reprezentácie na majstrovstvách sveta sa teoreticky uvoľnilo až trio skvelých hráčov – útočníci Alexander Ovečkin a Jevgenij Kuznecov ako aj obranca Dmitrij Orlov. Washingtom získal v tzv. regular season 120 bodov, o 11 viac ako druhý Dallas, ale na odovzdávanie Stanleyho pohára sa budú jeho hráči opäť pozerať iba v televízii.

Ruský kapitán Capitals Alex Ovečkin si nechtiac pripísal 11. sezónu v drese svojho tímu bez toho, aby dosiahol aspoň konferenčné finále. „Je to ďalšia premárnená šanca, zase sme skončili v druhom kole… Som však hrdý na tento tím, na svojich spoluhráčov bez ohľadu na to, že sme vypadli z boja o Stanley Cup,“ cituje Ovečkina portál nhl.com. „Pittsburgh má supermužstvo. Bola to výborná séria a ja im do tej ďalšej želám len to najlepšie,“ pogratuloval súperovi k postupu tréner Washingtonu Barry Trotz.

Semifinále play-off NHL – utorok

(hralo sa na štyri víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA
Pittsburgh – Washington 4:3 po predĺžení (1:0, 2:1, 0:2 – 1:0) – konečný výsledok série 4:2

Góly: 6. Kessel (Dumoulin, Hagelin), 28. Kessel (Letang, Kunitz), 28. Hagelin (Määttä, Daley), 67. Bonino (Hagelin, Kessel) – 39. Oshie (Nicklas Bäckström, Ovečkin), 48. Williams (Nicklas Bäckström), 54. Carlson (Ovečkin, Williams)