Video: Počas protestov v Hongkongu zomrel mladý študent, demonštranti obviňujú políciu

Hongkong, protesty
Demonštranti protestujú proti policajnej brutalite po smrti študenta. Hongkong, 7. november 2019. Foto: SITA/AP

V Hongkongu zomrel mladý univerzitný študent, ktorý spadol v pondelok z parkovacieho domu počas zrážok polície s protivládnymi demonštrantmi. Jeho smrť vyvolala ešte väčší hnev demonštrantov na vedenie poloautonómneho ostrova, ktorý Čína považuje za svoje územie. Podľa lekárov zomrel 22-ročný mladík v piatok ráno v miestnej nemocnici, detaily však nie sú známe.

Okolo tisíc maskovaných demonštrantov následne pochodovalo rušným centrom a skandovalo „Rozpustite policajné sily“ či “Hongkončania, pomstite sa„.“ Niektorí niesli biele kvety a transparenty s nápismi „Hongkong je policajný štát„.

Žiadali spravodlivosť pre zosnulého Alexa Chowa, obviňovali policajtov a neváhali ich označiť za „vrahov„. Chow spadol z viacposchodovej budovy, keď policajti nasadili proti demonštrantom slzotvorný plyn. „Jeho smrť je pre nás pripomienkou, že to nesmieme vzdať,“ uviedol v tejto súvislosti jeden z demonštrantov pre miestnu televíziu.

Nezávislé vyšetrenie tvrdých policajných zásahov proti protestujúcim je jednou z požiadaviek protivládnych demonštrantov požadujúcich demokratické reformy vrátane slobodných volieb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom