Video: Pochod v Paríži sprevádzali násilnosti, anarchisti útočili na políciu a podpaľovali koše

protest, Paríž
Násilnosti počas protestu v Paríži. Paríž, 1. máj 2019. Foto: SITA/AP.

PARÍŽ 1. mája (WebNoviny.sk) – V Paríži sa v stredu odohrali zrážky medzi políciou a tisíckami ľudí, ktorí prišli na prvomájový pochod.

Polícia použila na ovládnutie davu slzotvorný plyn a ohlušujúce granáty, anarchisti na ňu útočili kameňmi a ďalšími predmetmi, pričom podpaľovali smetné kontajnery.

Pridali sa aj „žlté vesty“

Časť výtržníkov bola odetá v čiernom s kapucňami a maskami na hlavách a vykrikovala slogany namierené proti polícii. Ďalší demonštranti mali oblečené žlté vesty alebo mávali odborovými zástavami.

Žlté vesty sa pridali k tradičnému pochodu odborárov na 1. mája, aby vyjadrili spoločný odpor voči hospodárskej politike prezidenta Emmanuela Macrona.

Tisíce policajtov v pohotovosti

Francúzske úrady už vopred varovali, že k demonštráciám v Paríži sa môžu pridať a obnoviť násilnosti, ktoré sprevádzali doterajšie protesty žltých viest i prvomájové demonštrácie v posledných dvoch rokoch.

V Paríži bolo preto v stredu v pohotovosti až 7 400 policajtov, ktorí pozatýkali 288 osôb. Podľa francúzskeho ministerstva vnútra Parížom pochodovalo približne 16-tisíc ľudí, viac než 151-tisíc sa ich zúčastnilo na ďalších zhromaždeniach naprieč krajinou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom