Portland
Hráč Portlandu Robin Lopez dáva kôš v zápase s Houstonom Rockets. Portland, 2. mája 2014. Foto: SITA/AP

NEW YORK 3. mája (WEBNOVINY) – Damian Lillard sa po sedemnástich rokoch „zahral“ na svojho omnoho slávnejšieho predchodcu na poste stredného rozohrávača Johna Stocktona a nesmrteľnou strelou vedno s klaksónom rozhodol o postupe svojho tímu do ďalšieho kola play-off basketbalovej NBA.

Takýmto kúskom sa legenda Utahu zapísala do dejín v sérii proti Houstonu v roku 1997, jej súčasný nasledovník Lillard v piatok po rozohrávke z autu od Nicolasa Batuma 0,9 s pred koncom štvrtiny preťažkou trojkou vo výskoku bránený Chandlerom Parsonsom rozhodol o víťazstve Portlandu nad Houstonom 99:98 znamenajúcom postup do semifinále Západnej konferencie.

„Toto je dosiaľ určite najdôležitejšia strela v mojom živote,“ neprekvapil nikoho 23-ročný líder Trail Blazers, pre ktorého je to prvé play-off v kariére. „Bolo to pekelné víťazstvo. Netuším, či by to mohlo byť ešte dramatickejšie,“ odfúkol si tréner Terry Stotts.

Houstončania po supertrefe zostali stáť ako obarení, víťazstvo znamenajúce vyrovnanie série mali na dohmat. „Bolí to, keď na palubovke necháte všetko a niekto do vás takto vrazí dýku. Horká pilulka na prehltnutie,“ komentoval koniec sezóny Dwight Howard.

San Antonio prehralo iba druhý zápas v tejto sezóne, v ktorom vstupovalo do poslednej štvrtiny ako vedúci tím. Spurs to do piatka mali v takomto prípade 55:1, ale v Dallase napokon podľahli 111:113. Až siedmy súboj rozhodne aj o víťazovi série medzi Brooklynom a Torontom.