Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlament, Národná rada SR
Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
30. 11. 2018 9:55 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Video: Poslanci rokovali o zákone roka, Slovensko môže mať prvý vyrovnaný štátny rozpočet (aktualizované)

  • aktualizované 30. novembra, 14:41

BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Parlament má za sebou prvý deň rozpravy k zákonu roka, teda návrhu rozpočtu na budúci rok. V diskusii v piatok  vystupovali predovšetkým zástupcovia opozície. Zo 17 písomne prihlásených poslancov v rozprave stihlo vystúpiť osem.

Opoziční poslanci zo SaS a OĽaNO na jednej strane vítajú prvýkrát navrhnutý rozpočet s nulovým deficitom, na druhej strane kritizujú efektivitu a rozdelenie výdavkov v jednotlivých kapitolách.

Čísla sú podľa Kažimíra reálne

Podľa Eduarda Hegera z OĽaNO nás totiž tento rozpočet, hoci vyrovnaný, nepripravuje na budúcnosť a nezlepšuje ani kvalitu verejných služieb.

Minister financií Peter Kažimír návrh rozpočtu obhajuje s tým, že čísla v ňom uvedené sú reálne. Tvrdí, že navrhované ciele rozpočtu spochybňuje opozícia každý rok, pričom v posledných rokoch rozpočet dosahuje výsledky lepšie, ako sa plánovali.

Diskusia o rozdelení výdavkov v jednotlivých kapitolách je podľa neho výsledkom politických rokovaní a je prirodzené, že opozícia môže mať na rozpočtovanie výdavkov rozdielny pohľad.

Opoziční poslanci avizujú, že sa v rozpočte pokúsia presadiť aj niektoré zmeny. Poslankyňa za hnutie Sme rodina Adriana Pčolinská napríklad predkladá pozmeňujúci návrh, aby sa vyše 4 mil. eur z rozpočtu rezortu obrany presunulo na školstvo na asistentov učiteľov.

Rozprava sa neskončila

Poslankyňa za OĽaNO Soňa Gaborčáková zase navrhuje z rezervy na spolufinancovanie k eurofondom presunúť 10 mil. eur na financovanie zariadení sociálnych služieb a jej stranícky kolega Ján Marosz chce zase z kapitoly Všeobecná pokladničná správa presunúť 40 mil. eur do kapitoly rezortu dopravy na údržbu a opravy ciest prvej triedy.

Cez poslanecký návrh spravodajca k materiálu Ladislav Kamenický (Smer-SD) navrhol zapracovať do rozpočtu dohodnuté financovanie zdravotníctva cez poistencov štátu v sume 55 mil. eur. Zdroje na toto financovanie budú presunuté z vopred alokovaných rezerv. Jeho vystúpenie zároveň ukončilo piatkové rokovanie parlamentu.

Rozprava k návrhu rozpočtu bude pokračovať v utorok, keďže minister financií v pondelok pracovne cestuje do Bruselu a o jeho bodoch sa tak prvý rokovací deň budúceho týždňa rokovať nebude. V pondelok by mala schôdza Národnej rady SR pokračovať poslaneckými návrhmi.

Historicky prelomové čísla

Minister financií Peter Kažimír je presvedčený, že návrh rozpočtu, ktorý predkladá do parlamentu, posunie slovenskú ekonomiku k prosperite.

Uviedol to v piatok v rámci uvedenia návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021 v pléne Národnej rady SR. Je to pritom historický prvý návrh rozpočtu, ktorý počíta pre nasledujúci rok s vyrovnaným rozpočtom verejných financií.

„Vôbec nebudem schovávať ten pocit, že som rád, že môžem byť tým ministrom financií, ktorý vám tieto historicky prelomové čísla a návrh, ktorý tieto čísla obsahuje, môže predložiť,“ dodal.

Peter Kažimír
Minister financií SR Peter KažimírFoto: SITA/Diana Černáková

Rokovanie Národnej rady SR pokračuje v piatok zákonom roka, teda návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok a návrhom rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021.

Slovensko by podľa neho malo na budúci rok dosiahnuť historicky prvý vyrovnaný rozpočet. A to napriek tomu, že pôvodný návrh rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, schválený vládou a predložený do parlamentu, počítal ešte pre rok 2019 s miernym schodkom 0,1 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zmena prišla z finančného výboru

Zmena prišla na rokovaní finančného výboru, kde po iniciatíve premiéra a ministra financií predložil pozmeňujúci návrh poslanec za Smer-SD a predseda finančného výboru Ladislav Kamenický.

Podľa tohto návrhu sa má znížiť rozpočet kapitoly Všeobecná pokladničná správa o takmer 97 mil. eur, určený na rezervu na spolufinancovanie k eurofondom. Zároveň sa tým znižuje rozpočtovaný schodok verejných financií na budúci rok na vyrovnanú bilanciu.

V roku 2020 by mal byť rozpočet opäť vyrovnaný a o rok neskôr prebytkový. Podľa ministra Petra Kažimíra však treba brať ohľad na to, že v roku 2020 budú parlamentné voľby a tak rozpočet na rok 2021 už ovplyvní nová garnitúra.

Pôvodný návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021 počítal s budúcoročným deficitom verejných financií na úrovni 0,1 % HDP, s vyrovnaným hospodárením v roku 2020 a s prebytkom 0,2 % HDP v roku 2021.

Zahrnuli väčšinu opatrení

V návrhu rozpočtu je už pritom zahrnutá aj väčšina avizovaných vládnych opatrení. Zapracovaný je aj parlamentom zatiaľ neschválený návrh na zavedenie odvodu pre obchodné reťazce, ale tiež zmeny v registračných pokladniach či spotrebnej dani z minerálnych olejov. V návrhu je tiež zabezpečené krytie 10-percentného rastu miezd, ako aj ďalších dohôd týkajúcich sa zvyšovania platov vo verejnej správe.

Na krytie dopadu prípadných ďalších legislatívnych opatrení je v rozpočte zahrnutá rezerva 400 mil. eur. Zahŕňať má napríklad vplyv zavedenia bezplatného stravovania na školách, rekreačných šekov, zvýšeného vianočného príspevku, zvýšeného daňového bonusu či zníženej sadzby DPH na ubytovanie.

Súčasťou návrhu sú však aj ďalšie rezervy. Pre rok 2019 sa totiž počíta s rezervou 150 mil. eur na prípadné investície a infraštruktúrne projekty. Ďalšiu rezervu na nasledujúce roky rezort financií nazval Rezervou na vývoj ekonomického cyklu a opisuje ju ako nealokované zdroje v rámci priestoru, ktorý vytvára fiškálny rámec. Ide o sumu 180 mil. eur pre rok 2020 a 500 mil. eur pre rok 2021.

K téme

Šefčovič očakáva schválenie nového rozpočtu EÚ, sedemročný finančný rámec presahuje 1 bilión Nový zákon o hazarde má priniesť zvýšenú ochranu hráčov aj zvýšenie minimálneho počtu prístrojov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Aká je trať pretekov Okolo Slovenska? Má všetko, čo dobrá cyklistika potrebuje Ceny leteniek v Nemecku môžu poriadne stúpnuť, opatrenie má pomôcť s klimatickou krízou Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X