Video: Poslanci z Hongkongu sa pobili v parlamente, jedného odniesli na nosidlách

HongKong
Bitka poslancov v parlamente v Hongkongu. Foto: SITA/AP

HONGKONG 11. mája (WebNoviny.sk) – V hongkongskom parlamente sa v sobotu strhla veľká bitka, po ktorej zo sály odniesli na nosidlách najmenej jedného poslanca. Zástupcovia ľudu sa surovo bili medzi stoličkami, lavicami, viacerí z nich skončili na zemi.

Dôvodom konfliktu bol už dlhšie sa vlečúci spor o vydávanie občanov podozrivých z trestnej činnosti do Číny.

Pročínsky tábor neuznáva legitimitu výboru

Pročínsky politický tábor sa snaží toto vydávanie uľahčiť prijatím nového zákona, prodemokratický tábor je proti a argumentuje, že by sa Hongkong týmto spôsobom dobrovoľne zriekol čiastočnej slobody a suverenity aj v oblasti súdnictva.

Spor vyvrcholil v sobotu, na ktorú každý z táborov zvolal separátne rokovania parlamentného legislatívného výboru. Pročínsky tábor totiž tento týždeň prestal uznávať legitimitu doterajšieho výboru a na jeho čelo sa pokúsil vymenovať svojho zástupcu. Prodemokratický tábor však túto voľbu neuznal.

Čína porušuje dohodu

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.

Čína však podľa hongongského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom