Video: Potopenie trajektu Toba si už vyžiadalo obeť, stále sú nezvestné desiatky osôb

Indonesia Ferry Sinks
Indonézski záchranári pátrajú po nezvestných po potopení sa trajektu na jazere Toba Foto: SITA/AP

JAKARTA 19. júna (WebNoviny.sk) – Po potopení trajektu na jazere Toba na indonézskom ostrove Sumatra sú nezvestné desiatky ľudí. Podľa miestneho policajného náčelníka Maruduta Libertyho Panjaitana záchranári vytiahli z vody 18 preživších a zatiaľ potvrdili jedno úmrtie. Na základe hlásení od príbuzných zatiaľ úrady potvrdili 49 nezvestných osôb, dodal Panjaitan.

Pátranie komplikovalo počasie

Podľa prvotných odhadov bolo na lodi 80 pasažierov. Neexistuje však žiaden zoznam cestujúcich, preto sa počet pasažierov môže pohybovať od 70 do 130, uviedol hovorca národnej agentúry pre zvládanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Nugroho už skôr informoval, že sa trajekt potopil v zlom počasí okolo 17:30 miestneho času (12:30 stredoeurópskeho letného času), keď smeroval z pevniny na ostrov uprostred jazera. Podľa Mahera Tambu z miestnej agentúry pre zvládanie katastrof, od pondelkovej noci pri pátraní pomáha minimálne šesť lodí. Pátracie práce však komplikovalo počasie a vysoké vlny.

Nedodržiavanie predpisov

Podľa jednej z preživších, ktorú indonézska televízia identifikovala ako Juwitu Sumbayakovú, trajekt zasiahli vysoké vlny a pred potopením do neho narazila drevená loď. „Bola som zúfalá, bola som vystrašená na smrť. Bojím sa, že moja rodina zomrela,“ uviedla.

Jazero Toba s rozlohou 1 145 kilometrov štvorcových je vulkanického pôvodu a je populárnou turistickou destináciou. Nehody trajektov sú v Indonézii bežné, a to najmä v dôsledku častého nedodržiavania bezpečnostných predpisov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom