Video: Pozemné sily Turecka postupujú proti Kurdom v Sýrii, zabili desiatky bojovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria, Turecko, armáda, invázia
Sýrčania unikajú pred tureckou armádou. Ras al Ayn, 9. október 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. októbra 14:13

Pozemné sily Turecka naďalej postupujú proti kurdským bojovníkom v Sýrii. Vo štvrtkovom stanovisku to oznámilo turecké ministerstvo obrany.

Ministerstvo tiež uviedlo, že turecké stíhačky a delostrelectvo od začiatku ofenzívy zasiahli 181 cieľov východne od rieky Eufrat.

Od začiatku ofenzívy v Sýrii zabili turecké sily už 109 „teroristov„. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v odkaze na sýrskych kurdských bojovníkov. Prezident žiadne podrobnosti neposkytol, avšak iné správy zo severovýchodnej Sýrie zatiaľ ani len zďaleka nenaznačujú taký vysoký počet obetí.

Erdogan obnovil hrozbu

Erdogan zároveň varoval Európsku úniu, aby nenazývala vojenskú operáciu Ankary „inváziou“ a obnovil tiež svoju hrozbu, že nechá sýrskych utečencov, aby zaplavili Európu. Ako povedal, Turecko by mohlo „otvoriť brány“ prílivu sýrskych migrantov do Európy.

Vyjadril sa tak vo štvrtok pred predstaviteľmi svojej vládnej strany. Zopakoval tiež, že jeho cieľom je predísť vzniku „teroristického štátu“ pozdĺž tureckých hraníc.

Európska únia platí Turecku miliardy eur za pomoc pri zvládaní náporu sýrskych utečencov, čo má podľa európskych politikov priamy vplyv na podstatné obmedzenie ich prílivu do Európy. Jedným z deklarovaných cieľov tureckej vojenskej operácie proti Kurdom je pritom aj vytvorenie bezpečnostnej zóny, do ktorej by Ankara sýrskych utečencov premiestnila.

Vstúpili do dvoch dedín

Sýrski opoziční bojovníci, ktorí sú spojencami Turecka, „zbavili teroru“ dve dediny v Sýrii neďaleko hraníc, píše turecká štátna tlačová agentúra Anadolu. To znamená, že v daných obciach už nie sú sýrski kurdskí bojovníci.

Anadolu vo štvrtok informovala, že Ankarou podporovaní bojovníci vstúpili do dedín Jabisa a Tal Fandír, no ďalšie podrobnosti už neuviedla. Hovorca sýrskych povstalcov podporovaných Tureckom Jussef Hammúd na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že sú v Jabise, pri meste Tal Abjád, pričom ju opísal ako „prvú dedinu, ktorá vyhrala slobodu„.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré sídli vo Veľkej Británii, tvrdí, že turecké komandá vošli vo štvrtok ráno do dediny Bajr Ašik, ktorá sa tiež nachádza pri meste Tal Abjád.

Odsúdenie invázie

Turecká invázia na severovýchode Sýrie sa začala v stredu po tom, čo oblasť opustili americkí vojaci a vydláždili tak cestu tureckému útoku na Kurdov, teda vlastných spojencov.

Turecko tvrdí, že chce v sýrskom pohraničí vytvoriť „bezpečnú zónu“ a vytlačiť odtiaľ kurdské milície, aby tam mohlo repatriovať okolo dva milióny sýrskych utečencov, ktorí sa stále nachádzajú na jeho území. Invázia si však vyslúžila odsúdenie na celom svete.

Orientácia na Moskvu

Turecko je členskou krajinou NATO, no v posledných rokoch sa od svojich spojencov v mnohých smeroch vzďaľuje. Prezident Recep Tayyip Erdogan čoraz častejšie vykresľuje západné krajiny ako nepriateľa a začína sa viac orientovať na Moskvu, a to aj vo vojenskej oblasti, čo ostatní členovia NATO označujú za hrozbu.

Kurdov Erdogan dlhé roky označuje za teroristov. Práve sýrski Kurdi podporovaní USA pritom zohrali kľúčovú rolu pri porážke teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan