Video: Prezident Trump neohlásene navštívil Irak, sprevádzali ho manželka a Bolton

Donald Trump, Melania Trumpová
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou na základni Al-Asad počas ich návštevy Iraku. (26. december 2018) Foto: SITA/AP.

BAGDAD 26. decembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v stredu pricestoval na neohlásenú návštevu Iraku, ktorá je jeho vôbec prvou návštevou amerických vojakov v nepokojnom regióne.

Američania sa z Iraku nestiahnu

Šéf Bieleho domu pricestoval na leteckú základňu Al-Asad západne od Bagdadu po zotmení. Sprevádzali ho manželka Melania Trumpová a poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton. Trumpova návšteva Iraku trvala tri a pol hodiny.

Návšteva Iraku je tiež jeho prvou cestou na Blízky východ po tom, čo oznámil stiahnutie amerických vojsk zo Sýrie. Trump sa pre novinárov, ktorí cestovali s ním, vyjadril, že vojakov zo Sýrie chce mať doma, ale z Iraku jednotky naopak „vôbec neplánuje“ stiahnuť.

Rozhodnutie stiahnuť vojakov zo Sýrie

Krajina podľa Trumpa môže v prípade potreby slúžiť ako základňa pre útoky na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS), proti ktorej USA bojujú v Sýrii. Spojené štáty podľa Trumpa môžu na IS zaútočiť „tak rýchlo a silno“, že militanti „nebudú vedieť, čo sa to dočerta stalo“.

Svoje rozhodnutie stiahnuť vojakov zo Sýrie Trump v stredu odôvodnil úspechmi armády proti IS. Ako uviedol, americkou misiou v krajine bolo zbaviť IS jeho bášt, nie budovanie národa.Túto úlohu podľa neho môžu prevziať iné bohaté krajiny.

Americká prítomnosť v Sýrii podľa Trumpa nikdy nemala byť „neobmedzená“ a Turecko súhlasilo, že zlikviduje pozostatky IS v krajine.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJohn BoltonMelania Trumpová
Firmy a inštitúcie Islamský štát