Video: Prezidentská stráž hopsala na vulgarizmy

Cestna straz
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Na oficiálnych oslavách Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici pred Pamätníkom SNP prezidentská stráž hopsala na pieseň, ktorej text v angličtine obsahuje vulgárne nadávky.

Upozornil na to portál Topky.sk. Keď na pódium predstúpila čestná stráž prezidenta a začala hopsať do rytmov známych disko pesničiek, začalo byť v obecenstve rušno.

Niektorí diplomati sa obzerali, či si niekto z organizátorov nevystrelil. Podľa portálu Topky. sk nemohli uveriť vlastným ušiam, keď zistili, že ide o pripravenú choreografiu.

Okrem iného sa v reproduktoroch ozvala pieseň od Michaela Jacksona They don´t care about us či diskohit od DJ Antoine Welcome to St. Tropez. Práve tá bola vrcholom programu, keďže sa v nej nachádzajú aj viaceré vulgarizmy.

Obrazom: Oslavy Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Akciu zorganizovalo Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Zaradenie tohto vystúpenia označil minister obrany Martin Glváč za nehodiace sa k takejto udalosti.

Video: Kontroverzné vystúpenie prezidentskej stráže

Minister: Výber nebol vhodný

Oslavy SNP v Banskej Bystrici
Foto: SITA/Branislav Račko

Ministerstvo obrany podujatie neorganizovalo, zúčastnil som sa na ňom ako hosť. Bolo to pod záštitou Múzea SNP, do programu sme preto nemohli vstúpiť. Môžem vysloviť iba môj názor a myslím si, že výber hudby nebol vhodný,“ povedal pre Topky.sk.

Priznal, že dostal viacero kritických ohlasov, pretože si mnohí mysleli, že práve rezort obrany organizoval tieto oslavy SNP, čo však nie je pravda.

Aj Ozbrojené sily SR majú svoju čestnú stráž. K ukážkam našej čestnej stráže starostlivo zvažujeme výber hudby, aby bola čo najvhodnejšia ku konkrétnej akcii, nikoho neurážala a nepoburovala,“ povedal pre Topky.sk hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Podobne reagoval aj poslanec Obyčajných ľudí Alojz Hlina, ktorý je členom výboru pre obranu a bezpečnosť. „Ktorý génius vymýšľal takúto dramaturgiu? Je to podľa mňa nedôstojné,“ uviedol.

Zároveň si myslí, že aj keby boli texty o láske a bez vulgarizmov, čestná stráž mohla vybrať skladbu spomedzi slovenskej tvorby. „Textovo to bolo absolútne nevhodné,“ dodal Hlina.

Hlava štátu chcela zaujať mladých

Prezident Ivan Gašparovič podľa portálu Topky.sk tvrdí, že dôvodom zaradenia modernej hudby bol fakt, aby bolo vystúpenie atraktívne pre mladšiu generáciu.

Kancelária prezidenta nebola organizátorom osláv SNP v Banskej Bystrici. Výber hudby nebol v réžii Kancelárie prezidenta SR. A keďže nie som ani hovorcom Ozbrojených síl SR, nie som kompetentný sa v tejto veci vyjadrovať. Pán prezident šikovnosť vojakov čestnej stráže oceňuje a je presvedčený, že podstatnejší ako výber hudby k choreografii vojakov je samotný odkaz SNP budúcim generáciám,“ povedal hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Video: Oslavy 68. výročia SNP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaIvan GašparovičMarek TrubačMartin GlváčMilan Vanga