Video: Priehrada v Solai sa pretrhla, voda s bahnom strhla stovky domov a zahynuli desiatky ľudí (aktualizované)

Povodne v Keni
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 10. mája 18:29

NAIROBI 10. mája (WebNoviny.sk) – V kenskom meste Solai v okrese Nakuru sa v dôsledku prudkého dažďa v stredu v noci pretrhla priehrada, pričom vyhnala z domovov stovky ľudí a vyžiadala si najmenej 41 obetí.

Kenský Červený kríž informoval, že zatiaľ zachránil 39 osôb. Záchranné práce na mieste naďalej pokračujú. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

Tisícky ľudí zostalo bez domova

Hovorca polície Joseph Kioko uviedol, že voda z priehrady Patel strhla so sebou stovky domov vrátane rozsiahlej farmy Nyakinyua, ktorá s vodnou nádržou susedí. Podľa predstaviteľa miestnej polície Gideona Kibunju voda zaplavila oblasti vzdialené od nej až dva kilometre a fakticky odplavila celú jednu dedinu. Ako informuje spravodajský portál BBC, stovky ľudí zostali bez domova a vyše dvetisíc ďalších je vysídlených. Miestni obyvatelia hlásia, že mnoho ľudí je nezvestných.

Pretrhnutie priehrady podľa úradov spôsobilo veľké škody, ich rozsah ale zatiaľ nie je známy. „Voda spôsobila obrovskú skazu ako na životoch, tak na majetku. Rozsah škôd zatiaľ nie je stanovený,“ vyjadril sa guvernér okresu Nakuru Lee Kinyanjui. Miestnych obyvateľov ubezpečil, že sa úrady pokúsia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby „priviedli postihnuté rodiny do bezpečia a pomohli im dostať lekársku starostlivosť“.

Steny nádrží podľahli množstvu vody

Steny nádrže podľahli veľkému množstvu vody, nahromadenej po silných dažďoch, ktoré krajinu sužujú. V oblasti je aj ďalších šesť priehrad, z ktorých dve už sú tiež plné a pretekajú. Podľa námestníka kenského ministerstva vnútra Freda Matiangiho, ktorý už je na mieste tragédie, vláda dôkladne preverí stabilitu všetkých šiestich zvyšných priehrad.

S obeťami pretrhnutej priehrady už stúpol počet mŕtvych v dôsledku povodní vyvolaných prudkými dažďami na 172, uvádza miestne rádio Capital FM.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom