Video: Prímerie skončilo, Izrael opäť ostreľuje Pásmo Gazy

Izrael
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 16. júla (WEBNOVINY) – Izrael v stredu pokračuje v ostreľovaní Pásma Gazy potom, čo v utorok zlyhalo prímerie navrhované Egyptom. Izraelské nálety zabili v stredu ráno najmenej sedem Palestínčanov a zničili dom politického lídra hnutia Hamás Mahmúda Zahára, ktorý sa ukrýva na neznámom mieste.

V prípade najnovšieho konfliktu išlo o prvý cielený útok proti vysokému predstaviteľovi Hamásu. Izraelská armáda varovala obyvateľov severnej časti Pásma Gazy pred ďalšími útokmi a vyzvala ich, aby oblasť opustili. Ministerstvo vnútra v Gaze však ľudí vyzvalo, aby izraelské varovania ignorovali, keďže „ide o psychologický nástroj boja“.

Obrazom: Boj medzi Izraelom a Hamásom pokračuje

Hamás oficiálne oznámil Egyptu, že odmieta jeho návrh prímeria v Gaze. Informoval o tom v stredu hovorca islamistického hnutia. „Výsledkom rokovaní interných inštitúcií hnutia je odmietnutie návrhu a Hamás preto Egypt informoval, že sa ospravedlňuje za jeho neprijatie,“ povedal hovorca Sami Abú Zuhrí. Ozbrojené krídlo Hamásu už egyptský plán odmietlo v utorok a izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že Izrael ešte zintenzívni svoju viac než týždňovú ofenzívu proti Hamásu. Netanjahu ta urobil po tom, čo militantné hnutie vystrelilo na Izrael za 24 hodín najmenej 150 rakiet.

Deväťdňová ofenzíva v Gaze vyžiadala už takmer 200 obetí vrátane najmenej 150 civilistov, prvú obeť hlási aj Izrael. Pri ostreľovaní militantov utrpelo doteraz zranenia aj 15 ďalších Izraelčanov.

Raketa vystrelená z Pásma Gazy zabila v utorok izraelského civilistu. Islamistická skupina Hamás sa prihlásila k zodpovednosti za vystrelenie rakety krátkeho doletu, ktorá dopadla do oblasti hraničiacej s Gazou. Podľa polície muž-tridsiatnik viezol vojakom na hraničnom priechode Erez jedlo, keď ho zasiahla strela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie Hamás