Video: Provinčné mesto Medan pokryl popol zo sopky Sinabung

Sopka Sinabung stále chrlí popol, evakuovali tisícky ľudí
Tisícky dedinčanov museli evakuovať po víkendovej erupcii sopky Sinabung na indonézskom ostrove Južná Sumatra. Sopka vybuchuje s prestávkami od konca roka 2013. Foto: SITA/AP

JAKARTA 24. júna (WEBNOVINY) – Sopečný popol z aktívneho indonézskeho vulkánu Sinabung v stredu pokryl časti Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra, a donútil obyvateľov nosiť na tvári rúška. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Obrazom: Sopka Sinabung stále chrlí popol

Mrak popola stúpol až do výšky 2000 metrov

Šéf miestneho úradu pre zmierňovanie následkov katastrof, Subur Tambun, uviedol, že mraky popola chrleného sopko odnášal vietor k Medanu. Televízne zábery zachytávali, ako popol pokryl časti mesta, ktoré sa nachádza približne 50 kilometrov severovýchodne od sopky.

Pozorujúca stanica zaznamenala sedem prúdov horúceho popola, ktorý sa presúval 3500 metrov smerom na juhovýchod. Mrak popola stúpol až do výšky 2000 metrov.

Sopka vybuchuje s prestávkami od roku 2013

Sopka Sinabung vysoká 2460 metrov chrlí horúcu lávu takmer denne približne od polovice júna a úrady vtedy zvýšili stav pohotovosti na najvyšší stupeň.

Sinabung patrí medzi 130 aktívnych vulkánov v Indonézii. S prestávkami vybuchuje od konca roka 2013. Sopečná činnosť si odvtedy vyžiadala 16 obetí na životoch a prinútila desaťtisíce ľudí dočasne opustiť domovy. Takmer 2000 ľudí stále žije v provizórnych prístreškoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom