Lionel Messi
Hráč Barcelony Lionel Messi strieľa gól do siete Manchestru City v zápase osemfinále Ligy majstrov. Foto: SITA/AP

BARCELONA/PARÍŽ 12. marca (WEBNOVINY) – Španielsky FC Barcelona a francúzsky Paríž Saint-Germain sa stali ďalšími účastníkmi štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2013/2014.

Úradujúci šampión Primera División spečatil svoj postup medzi najlepších osem mužstiev Európy stredajším víťazstvom 2:1 v odvetnom osemfinálovom súboji na domácom ihrisku proti anglickému Manchestru City. V prvom meraní síl vyhrala Barcelona na Britských ostrovoch 2:0.

O prvý gól duelu sa postaral v 67. min štvornásobný najlepší hráč sveta v službách Kataláncov Lionel Messi. Fenomenálny Argentínčan sa mohol tešiť už o štvrťhodinu skôr, no pri svojom pokuse z hranice pokutového územia trafil len pravú žrď bránky Joa Harta.

V zápase sa aj „začervenalo“, po druhej žltej karte za protesty musel v 78. min ihrisko opustiť pravý obranca Manchestru City Pablo Zabaleta. Minútu pred koncom vyrovnal kapitán hostí Vincent Kompany, no v nadstavenom čase zabezpečil domácim víťazstvo Dani Alves.

„Vôbec to nebol ľahký týždeň. Dnes sme čelili najsilnejšiemu tímu, proti ktorému sme v osemfinále mohli nastúpiť. Manchester mal dostatok kvality na to, aby šiel v súťaži ďalej,“ citovala trénera „Barcy“ Gerarda Martina oficiálna internetová stránka Európskej futbalovej únie (UEFA).

„Počas stretnutia boli momenty, keď sme dominovali, niekedy to bol na trávniku boj. Obe mužstvá mali príležitosti. Súper sa pokúsil zvrátiť situáciu, čo sme nechceli dopustiť,“ vyhlásil Martino a na margo herného prejavu svojich zverencov dodal: „Manchester je tím, ktorému nechcete požičať loptu, preto sme dnes zvolili túto taktiku. Pravdepodobne sa budeme týmto štýlom prezentovať proti mužstvám, ktoré vedia dobre pracovať s loptou.“

Návrat na štadión bývalého klubu v stredu večer absolvoval stredopoliar z Pobrežia Slonoviny Yaya Touré. „Bol to pre mňa večer plný emócií, mal som príjemné pocity. Som nadšený z reakcie fanúšikov,“ uviedol Touré.

Tridsaťročný záložník, ktorý prestúpil z katalánskeho klubu do Manchestru v roku 2010, má jasno v otázke svetového futbalistu číslo jeden. „Lionel Messi je najlepší, o tom niet pochýb. Bol by som veľmi rád, keby hral v našom klube. Barcelona má kvalitu na prienik do finále. My musíme tvrdo pracovať, aby sme boli o rok ešte lepšie pripravení,“ dodal Yaya Touré.

Barcelona naposledy chýbala vo štvrťfinále LM v sezóne 2006/2007, v boji o elitnú osmičku ju vtedy eliminoval neskorší finalista FC Liverpool.

FC Barcelona (Šp.) – Manchester City (Angl.) 2:1 (0:0)

– prvý zápas: 2:0, do štvrťfinále postúpila Barcelona

Góly: 67. Messi, 90.+ Dani Alves – 89. Kompany, ČK: 78. Zabaleta (Manchester City) po druhej ŽK, rozhodoval: Lannoy (Fr.)

FC Barcelona: Víctor Valdés – Dani Alves, Piqué, Mascherano, J. Alba – Xavi Hernández, Busquets, Iniesta – Messi, Fábregas (87. Sergi Roberto), Neymar (80. Alexis Sánchez)

Manchester City: Hart – P. Zabaleta, Kompany, Lescott, Kolarov – Fernandinho, Milner – David Silva (72. Negredo), Y. Touré, Nasri (75. Jesús Navas)- Agüero (46. Džeko)

Úradujúci francúzsky majster si zabezpečil postup medzi elitných osem mužstiev „starého kontinentu“ v domácom odvetnom osemfinálovom zápase proti nemeckému Bayeru Leverkusen výhrou 2:1. PSG v Nemecku zvíťazil v prvom meraní síl jednoznačne 4:0.

Skóre duelu v Parku princov otvorili hostia, po šiestich minútach sa hlavou presadil stredopoliar Sidney Sam. Parížania odpovedali o sedem minút neskôr, 19-ročný obranca Marquinhos po rohovom kope prudkou hlavičkou prekonal brankára Leverkusenu Bernda Lena. V 18. min trafil brvno technickou strelou švédsky bombardér Zlatan Ibrahimovič.

„Farmaceuti“ mohli opäť vyhrávať v 28. min, Simon Rolfes však nepremenil pokutový kop. Domáci sa ujali vedenia v úvode druhého polčasu, skóroval argentínsky kanonier Ezequiel Lavezzi. V 68. min musel odísť predčasne z ihriska Emre Can, keď mu hlavný rozhodca Ivan Bebek ukázal druhú žltú a následne aj červenú kartu. Oslabení hostia sa už nezmohli na výraznejší odpor a hráči PSG si pohodlne dokráčali po druhé osemfinálové víťazstvo.

„Začali sme zle. Chcel som od hráčov, aby útočili a diktovali tempo na trávniku, no neboli sme agresívni a súperovi sme dopriali príliš veľa priestoru. Podržal nás brankár Sirigu,“ zhodnotil pre portál uefa.com tréner Parížanov Laurent Blanc. „V druhom polčase sme zlepšili hru, no dnešný výkon rozhodne nepatrí do kategórie nezabudnuteľných. Je ťažké povedať hráčom, aby ignorovali výsledok prvého duelu. Stále sme mali na mysli náskok štyroch gólov. Nebolo to z naše strany úžasné predstavenie, ale stačilo to na víťazstvo,“ dodal Blanc.

Jeho náprotivok na lavičke Bayeru Sami Hyypiä bol po stretnutí spokojnejší. „Dúfam, že každý videl náš dobrý výkon. Som šťastný z toho, ako hráči pristúpili k tomuto zápasu. Môžeme mať zdvihnuté hlavy. Verím, že tento zápas nám dodal sebavedomie pre súboje v domácej ligovej súťaži,“ vyhlásil fínsky kormidelník.

Jedným z hrdinov domácich priaznivcov bol brankár Salvatore Sirigu, ktorý chytil v prvom polčase pokutový kop. „Bol to náročný zápas. Keď vyhráte u súpera 4:0, máte sklon si myslieť, že odveta bude bezproblémová. Pre budúcnosť sa z toho musíme poučiť. Dnes sme videli, že v tejto súťaži nemôžete ani na chvíľu ‚vypnúť‘,“ uviedol 27-ročný gólman PSG.

Úvodné súboje štvrťfinále Ligy majstrov 2013/2014 sú na programe 1. a 2. apríla. Žreb tejto fáze súťaže sa uskutoční v piatok 21. marca.

Paríž Saint-Germain (Fr.) – Bayer Leverkusen (Nem.) 2:1 (1:1)

– prvý zápas 4:0 do štvrťfinále postúpil Paríž Saint-Germain

Góly: 13. Marquinhos, 54. Lavezzi – 7. Sam, ČK: 68. Can (Leverkusen) po druhej ŽK, rozhodoval: Bebek (Chor.)

Paríž St. Germain: Sirigu – Jallet, Marquinhos, Thiago Silva, Digne – Pastore, Cabaye, Rabiot – Cavani (85. Z. Camara), Ibrahimovič (72. Ménez), Lavezzi (62. Lucas Moura)

Leverkusen: Leno – Donati, Wollscheid, Ömer Toprak, Guardado – Rolfes, Reinartz (78. Wagener), Can – Sam (67. Brandt), Derdiyok, Gonzalo Castro (67. Son Heung-Min)

Viac k osobe Dani AlvesDavid SilvaEzequiel LavezziLaurent BlancLionel MessiThiago SilvaVíctor ValdésXavi HernándezYaya TouréZlatan Ibrahimovič