Video: Púť do Mekky má vyše 700 obetí, zomreli v tlačenici

Púť do Mekky
V tlačenici našlo smrť najmenej 220 moslimov a ďalších 400 utrpelo zranenia. Foto: SITA/AP

MEKKA 24. septembra (WebNoviny.sk) – Na 717 mŕtvych a 863 zranených stúpol počet obetí štvrtkovej tlačenice, ku ktorej došlo počas rituálneho hádzania kameňov v saudskoarabskom meste Miná. Informovali o tom svetové agentúry s odvolaním sa na vyhlásenia saudskoarabskej civilnej obrany.

Incident sa stal v prvý deň sviatku obetovania íd al-adhá. Symbolické ukameňovanie Diabla je jedným z tradičných rituálov každoročnej islamskej púte hadždž, ktorá v týchto dňoch vrcholí v meste Mekka, vzdialenom päť kilometrov.

Obrazom: Púť do Mekky láka milióny moslimov

V tomto najposvätnejšom meste islamu sa zišli približne dva milióny veriacich. Incident, ktorý agentúra AP označila za vôbec najhorší na púti hadždž za posledné vyše dve desaťročia, vyvoláva otázky ohľadom primeranosti bezpečnostných opatrení, ktoré Saudská Arábia podnikla na ochranu vysokého počtu pútnikov.

Tlačenicu vyvolali protichodné vlny pútnikov

Saudskoarabské ministerstvo vnútra v reakcii uviedlo, že tlačenicu moslimských pútnikov v meste Miná neďaleko Mekky so stovkami mŕtvych a zranených vyvolali zrejme dve protichodné vlny pútnikov, ktoré sa stretli na križovatke. Podľa hovorcu ministerstva generálmajora Mansúra at-Turkího sa na katastrofe mohli podieľať aj vysoké teploty vzduchu a únava pútnikov.

Agentúra AP citovala dvoch očitých svedkov. Štyridsaťštyriročný Egypťan Abdulláh Lutfí uviedol, že ktosi „zakopol o niekoho na invalidnom vozíku a niekoľko ľudí sa potklo oňho. Ľudia liezli jeden cez druhého lapajúc po vzduchu.“ Druhý očitý svedok, 58-ročný pútnik z Nigérie Ismail Hamba si pamätá, ako padal a potom po ňom ľudia šliapali. „Bolo to naozaj, naozaj strašné.“

Podľa hovorcu ministerstva vnútra nič nenaznačuje, že by došlo k pochybeniu organizátorov. „Žiaľ, k takýmto incidentom dochádza v okamihu,“ citovala ho AP.

Ďalšie nešťastie po dvoch týždňoch

K nešťastiu pritom došlo len necelé dva týždne po tom, ako pád veľkého stavebného žeriava neďaleko Veľkej mešity v Mekke zavinil smrť vyše 100 ľudí. Šéf iránskej pútnickej organizácie Saíd Ohádí v prejave v iránskej štátnej televízii uviedol, že pri štvrtkovom nešťastí zahynulo najmenej 41 iránskych pútnikov a zranenia utrpelo minimálne 60 ďalších. Saudskú Arábiu zároveň obvinil z „bezpečnostných pochybení“, ktoré podľa neho viedli k tragédii.

Učenie islamu vyžaduje od každého fyzicky zdatného moslima uskutočniť hadždž raz v živote. Milióny moslimov si na cestu do Mekky sporia celý život. Päťdňová púť sa začala v utorok. Ženy počas nej nepoužívajú mejkap ani parfumy a nosia voľné oblečenie, kým muži majú na sebe biele plachty, symbolizujúce rovnosť ľudí bez ohľadu na bohatstvo, rasu či spoločenské postavenie.

Ide o jedno z vôbec najväčších zhromaždení ľudí, aké sa usporadúvajú na svete. Snaha zvládnuť nápor pútnikov viedla dokonca Saudskú Arábiu k zavedeniu kvót, ktoré presne stanovujú, koľko moslimov môže tá-ktorá krajina na púť vyslať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom