Video: Rasisti z FC Chelsea vysotili černocha z metra

Fanúšikovia Chelsea vyhodili z metra černocha
Fanúšikovia kričali, že sú rasisti a muža tmavej pleti odmietli vpustiť do vagóna metra. Foto: print screen/youtube

PARÍŽ 19. februára (WEBNOVINY) – Úrad parížskej prokuratúry začal vyšetrovať rasistické správanie fanúšikov FC Chelsea v mestskom metre pred utorňajším stretnutím osemfinále futbalovej Ligy majstrov s domácim Saint-Germain. Incident sa odohral na stanici Richelieu-Drouot a Brit žijúci v Paríži Paul Nolan z neho spravil amatérske video, ktoré sa rýchlo rozšírilo na internete.

Zaznamenalo, ako skupina priaznivcov londýnskeho klubu odmietla pustiť do vozňa muža tmavej pleti, ktorý sa opakovane pokúšal nastúpiť. Viackrát ho sotili von z dverí a aby bolo jasné, prečo to spravili, skandovali: „My sme rasisti, my sme rasisti a máme to tak radi.“ Obeť útoku sa vo francúzštine dožadovala uvoľnenia priestoru dverí, akoby nechápala, s kým má dočinenia: „Môžem nastúpiť alebo čo sa deje?“ Odpoveďou mu bolo len ďalšie vystrčenie na nástupište. Video zachytilo prítomnosť niekoľkých zriadencov podzemnej železnice, ktorí ale nezasiahli. Jedna žena tmavej pleti radšej zo súpravy sama vystúpila.

Zmieňovali sa aj o druhej svetovej vojne

„Ľudia vo vozni sú Angličania a fanúšikovia Chelsea. Pred rasistickým skandovaním som začul zmienky o druhej svetovej vojne,“ uviedol Nolan. K incidentu podľa neho prišlo zhruba hodinu a štvrť pred začiatkom zápasu o 19.30 h.

Prokuratúra prípad vyšetruje ako rasisticky motivované správanie v prostriedku verejnej dopravy. Zatiaľ však podľa hovorkyne nie je známa totožnosť obete ani rasistov. Francúzske zákony takéto prejavy trestajú maximálne troma rokmi odňatia slobody a pokutou 45-tisíc eur.

Video sa dostalo aj na pôdu francúzskeho parlamentu, poukázala naň ministerka spravodlivosti Christiane Taubirová s tým, že rasizmus je v krajine neprípustný.

Fanúšikov by mali vypátrať a potrestať

Rasistických fanúšikov londýnskej Chelsea, ktorí svoju ideológiu názorne uviedli do praxe v parížskom metre, by mali „vypátrať, potrestať a zatvoriť“. Myslí si to obeť ich správania. Denníku Le Parisien sa podarilo vyspovedať Souleymana S., muža, ktorého na stanici podzemnej železnice Richelieu-Drouot odmietli pustiť britskí „turisti“ do vozňa.

Souleyman S. navyše pri potýčke stratil mobilný telefón a až do stredy večera nevedel, že ho niekto natáčal. Keďže neovláda angličtinu, dlho vraj nechápal, čo rasisti kričia.

„Vraveli mi niečo po anglicky, naozaj som im nerozumel. Pochopil som iba toľko, že to má niečo spoločné s Chelsea a so zápasom so Saint-Germain, ktorý sa hral ten večer. Čoskoro mi bolo jasné, že majú problém s farbou mojej pleti,“ povedal Parížan a popísal aj ďalší vývoj udalostí: „Nikto sa nepostavil na moju obranu, čo by aj zmohli? Išiel som domov, s nikým som sa o tom nerozprával, ani s manželkou, ani s deťmi. Čo by som im povedal? Že ich otca vystrčili z metra, pretože je čierny?“

Souleyman S. bol pripravený vo štvrtok podať na polícii sťažnosť, ale iba za podmienky, že ho uvoľnia z práce. „Týchto ľudí, týchto anglických fanúšikov by mali nájsť, potrestať a zatvoriť,“ myslí si.

Video: Futbaloví fanúšikovia skandovali, že sú rasisti

Vedenie Chelsea správanie odsudzuje

Európska futbalová únia (UEFA) tvrdí, že nemôže konať, pretože scéna sa odohrala mimo štadióna. Prípadu sa venuje londýnska polícia, ktorá skúma video a môže pomôcť pri identifikácii páchateľov. Klub zo Stamford Bridge reagoval ešte rýchlejšie.

„Takéto správanie je odporné a vo futbalovej komunite nemá miesto. Podporíme akékoľvek aktivity orgánov činných v trestnom konaní pri pátraní po osobách, ktoré sa takto prejavovali. Môžeme pomôcť pri ich identifikácii napríklad poskytnutím zoznamu držiteľov sezónnych vstupeniek. Ako klub prijmeme najtvrdšie možné opatrenia,“ uviedol pre web goal.com hovorca FC Chelsea.

Zverenci trénera Josého Mourinha remizovali v Parku princov 1:1 a pred domácou odvetou sú v lepšej východiskovej pozícii.

Video: Najkrajšie momenty zápasu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FC Chelsea