Video: Reichelt je majstrom sveta v super G, Miller spadol

Bode Miller
Bode Miller na prvých troch medzičasoch viedol, ale potom zachytil rukou bránku tak nebezpečne, že ho pretočilo a nasledoval pád, pri ktorom mu našťastie vypli lyže a do cieľa prišiel po svojich, pravdepodobne však s reznou ranou na nohe. Foto: SITA/AP

BEAVER CREEK 5. februára (WEBNOVINY) – Majstrom sveta v superobrovskom slalome mužov sa v americkom Beaver Creeku vo štvrtok stal Rakúšan Hannes Reichelt.

„Je to neopísateľné. Vydýchol som si, lebo som cítil priveľký tlak. Jazda mi vyšla výborne. Keď som prechádzal predposlednou bránkou, vravel som si sám pre seba: ´Hannes, dal si do toho všetko, viac to už nejde.´ Keď som v cieli uvidel pri svojom mene zelené svetlo, bolo to niečo úžasné,“ citoval Reichelta, ktorý v tejto sezóne vyhral prestížny zjazd vo Wengene, server ORF.

Cooka medaila prekvapila

Striebro si šokujúco, len s odstupom 11 stotín sekundy, vybojoval Kanaďan Dustin Cook, ktorý doteraz nikdy nefiguroval v hornej desiatke v pretekoch najvyššieho zjazdárskeho rangu.

Vo Svetovom pohári bol dvanásty vlani v decembri v super G vo Val Gardene a práve tiež v Beaver Creeku. „Som veľmi šťastný. Už časy z tréningov naznačovali, že na tejto trati môžem byť rýchly. Nie je to teda také nečakané. Na druhej strane, strieborná medaila je pre mňa prekvapením,“ opísal svoje pocity Cook.

Obrazom: Hrôzostrašný pád Bodeho Millera

Bronz patrí Francúzovi Adrienovi Theauxovi, ktorý zaostal za Reicheltom o 24 stotín. „Stáť v cieli a čakať na koniec pretekov je ťažšie ako stáť na štarte pred pretekmi. Toto sú majstrovstvá sveta a každý chce z nich medailu. Bola to náročná trať, rozdiely minimálne. Hannes urobil malú chybu v spodnej časti, ja zasa hore,“ povedal po pretekoch Theaux.

Celkovo sú to nečakané stupne víťazov v pretekoch, ktoré sa mali pôvodne uskutočniť už v stredu, ale počasie bolo proti. Z dvojice slovenských bratov Žampovcov skončil vyššie skúsenejší a starší Adam – na 34. mieste zaostal o 3,14 s. V porovnaní s MS 2013 v Schladmingu sa zlepšil o dve priečky. Andreasovi Žampovi patrila v konkurencii 66 pretekárov 41. priečka (+4,31).

Rakúsko zatiaľ v Colorade vyskakuje najvyššie

Pre 34-ročného Rakúšana Reichelta je to druhá medaila z majstrovstiev sveta po striebre zo super G z roku 2011 v Garmisch-Partenkirchene. Alpská veľmoc Rakúsko zatiaľ v americkom Colorade vyskakuje zo všetkých najvyššie.

Okrem Reichelta má zlatú medailu z úvodného super G žien Anna Fenningerová. Reichelt je zároveň tretím rakúskym majstrom sveta v super G. Pred ním sa to podarilo legendám Stephanovi Eberharterovi (1991, 2003) a Hermannovi Maierovi (1999).

Tesne za medailovými pozíciami zostali s navlas rovnakým časom dvaja favoriti: Rakúšan Matthias Mayer a Nór Kjetil Jansrud (+0,27). Piaty je ďalší nórsky zjazdár Aksel Lund Svindal, pre ktorého boli tieto preteky prvé v aktuálnej sezóne. Päťnásobný majster sveta Svindal si pri októbrovom futbale v Rakúsku roztrhol achilovku a odvtedy nútene pauzoval a rehabilitoval.

Domácim sa nedarilo

Horšie dopadol návrat na súťažné svahy v podaní ďalšieho skvelého zjazdára a už aj veterána Bodeho Millera.

Po takmer ročnej pauze po operácii platničky skúsený 37-ročný Američan síce na prvých troch medzičasoch viedol, ale potom zachytil rukou bránku tak nebezpečne, že ho pretočilo a nasledoval pád, pri ktorom mu našťastie vypli lyže a do cieľa prišiel po svojich, pravdepodobne však s reznou ranou na nohe.

Video: Pád Bodeho Millera

https://www.youtube.com/watch?v=lJz6csWCWdU

Američanom celkovo preteky v slnečnom, ale veternom počasí na zjazdovke Birds of Prey nevyšli podľa predstáv. Najlepší domáci reprezentant bol na 9. mieste Ted Ligety, ktorý obhajoval titul zo Schladmingu 2013. Vo vyrovnaných pretekoch sa prvá desiatka vošla do niečo vyše siedmich desatín sekundy.

Majstrovstvá sveta v alpských disciplínach – Beaver Creek (USA) – štvrtok:

Super G mužov: 1. Hannes Reichelt (Rak.) 1:15,68 min, 2. Dustin Cook (Kan.) +0,11, 3. Adrien Theaux (Fr.) +0,24, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) a Matthias Mayer (Rak.), 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,37, 7. Didier Défago (Švaj.) +0,39, 8. Georg Streitberger (Rak.) +0,54, 9. Ted Ligety (USA) +0,70, 10. Klemen Kosi (Slovin.) +0,71,… 34. Adam Žampa +3,14, 41. Andreas Žampa (obaja SR) +4,31

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndreas ŽampaAnna FenningerováDidier DefagoHannes ReicheltKjetil JansrudMatthias Mayer