Slovenské florbalistky, florbal
Slovenské florbalistky zdolali hráčky Lotyšska v rámci kvalifikačného turnaja o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Neuchateli. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 3. februára 23:13

TRENČÍN 3. februára (WebNoviny.sk) – Reprezentantky SR vo florbale triumfovali nad hráčkami Lotyšska 5:3 a ovládli skupinu Eur 4 v rámci kvalifikačného turnaja o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Neuchateli (7. – 15. decembra).

Nedeľňajší zápas proti Lotyšsku bol posledným vystúpením domácich hráčok na kvalifikačnom podujatí v Trenčíne. Postup na svetový šampionát si zabezpečili v predstihu, keď mali po dvoch stretnutiach na konte plný bodový zisk, ktorý si napokon udržali až do konca. Na MS sa predstavia aj Lotyšky, ktoré skončili v rámci skupiny Eur 4 na druhom mieste.

Slovenky v úvodnom zápase zvíťazili nad Holanďankami 8:2, v druhom vystúpení deklasovali Maďarky 12:1. V záverečnom zápase skupiny Eur 4 triumfovalo Maďarsko nad Holandskom 4:1, víťazný tím obsadil s dvoma bodmi tretie miesto, Holanďanky skončili bez bodu posledné.

Na svetový šampionát do Švajčiarska priamo postúpia dve najlepšie družstvá z každej európskej kvalifikačnej skupiny a dve najlepšie krajiny z tretieho miesta.

Kvalifikačný turnaj o postup na MS florbalistiek 2019

• skupina Eur 4 – nedeľa

Slovensko – Lotyšsko 5:3 (2:1, 3:2, 0:0)
Góly: 1. M. Šponiarová (P. Hudáková), 12. Cupráková (V. Grossová), 22. P. Hudáková (Ferenčíková), 33. Ferenčíková (M. Šponiarová), 35. P. Hudáková (Ferenčíková) – 15. Garklavová (Matisonová), 33. Berzinová (Garbareová), 40. Vancaneová
Vylúčené: 3:0 na 2 min, navyše: Berzinová (Lotyšsko) 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Franzonová a Hedelindová (obe Švéd.), 625 divákov

Zostava SR: Dupčáková – M. Šponiarová, Ďuríková, Klapitová, Lenčéšová, Robová, V. Grossová – P. Hudáková, Jelínková, Ferenčíková – Faktorová, Trošková, K. Hudáková – Boľová, Belicová, Cupráková – Dobrodejová, Marcinková, K. Grossová

Konečná tabuľka skupiny Eur 4

1. Slovensko 3 3 0 0 25:6 6 – postup na MS
2. Lotyšsko 3 2 0 1 20:8 4 – postup na MS
3. Maďarsko 3 1 0 2 6:19 2
4. Holandsko 3 0 0 3 5:23 0

Zverenky Michala Jedličku mali skvelý vstup do zápasu, už po 25 sekundách viedli gólom Michaely Šponiarovej a v 12. min zvýšila náskok Lenka Cupráková.

O necelé štyri minúty neskôr sa presadila Liga Garklavová v presilovej hre pri vylúčení Kristíny Belicovej. V závere prvej časti hry putovala na tresnú lavicu na 5 min Eliza Elizabete Berzinová a Slovenky dlhú početnú výhodu využili v 22. min zásahom Paulíny Hudákovej.

V 33. min síce znížila Berzinová na rozdiel jediného gólu, ale reprezentantky SR odpovedali dvakrát, keď skórovali Denisa Ferenčíková a Paulína Hudáková. Necelú minútu pred koncom prostredného dejstva zredukovala gólový rozdiel Liga Vancaneová. V záverečnej tretine sa gólovo nepresadil ani jeden z tímov.

• zdroj: SITA

Michal Jedlička (tréner SR):„Nie som spokojný s treťou tretinou, ktorá sa skončila 0:0. Bránili sme a nehrali sme s loptičkou. Mali sme kvalifikáciu a sústredenie, takže toho baby mali dosť. Každý deň sme mali dva či tri tréningy a zápas. Urobili veľa práce. Som spokojný s posunom hry, ale sklamala ma tretia tretina,pretože sme nehrali to, čo sme chceli. Chceme hrať agresívne a tvrdo, ale nemôžeme robiť nezmyselné fauly. Po prvých dvoch zápasoch som dal dievčatám „za uši“, pretože taká disciplína nemôže byť. Aj tentoraz sme boli viackrát vylúčení, ale vyplynulo to z hry.“

Lucia Jelínková (kapitánka SR): „Sme spokojné s výsledkom, ale nie s predvedenou hrou. Neplnili sme trénerove pokyny a nehrali sme svoju hru. Ak chceme uspieť na majstrovstvách sveta, nemôžeme hrať takto. Chyba asi bola v hlave. Neviem, či sme to podcenili. Nerobili sme to, čo sme mali. Zbytočne sme panikárili, mohli sme hrať jednoduchšie. Neviem, prečo sme boli v takom strese.“

Michaela Šponiarová (hráčka SR, autorka gólu):„Začiatok bol dobrý, dali sme rýchle góly, čo nás dostalo na koňa. Druhá časť bola taká prerušovaná, boli tam aj nejaké vylúčenia. V tretej tretine sme nehrali s loptičkou, hrali sme najmä v obrane. Musíme sa lepšie pripraviť, aby sme takéto zápasy dohrali v pokoji. Prišlo veľa fanúšikov,neviem, či boli dievčatá nervózne. Musíme si z toho zobrať ponaučenie a nabudúce to zahrať lepšie. “