Video: Róbert Bezák podporil vo voľbách Karla Schwarzenberga

Robert bezak
Foto: SITA/Pavol Machovič

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák podporuje v českých prezidentských voľbách Karla Schwarzenberga. Povedal to v najnovšom videu, ktoré sa objavilo na YouTube.

„Viem si dobre predstaviť Karla Schwarzenberga ako českého prezidenta,“ vyhlásil jednoznačne Bezák.

Je takou mojou skúsenosťou cirkevného hodnostára, že by nemal vstupovať do politiky,“ povedal v úvode prehlásenia Bezák. No podľa jeho slov už nie je vysoký cirkevný hodnostár a prezident nie je iba politická osobnosť, ale zosobňuje aj ľudský rozmer spoločnosti.

Bezák pripomína, že prezident je najmä „človek, ktorý zastupuje tých ostatných“. Ako sám priznáva, sledoval život a osudy Karla Schwarzenberga.

Odvolaný Bezák priznal, že „v duchu láska je viac ako prikázanie, by som chcel povedať, že úcta k človeku ako je Schwarzenberg je viac než mlčanlivé nevyjadrenie sa.“

Česi si novú hlavu štátu zvolia v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na piatok a sobotu (25. – 26. januára). O priazeň voličov sa uchádzajú Miloš Zeman a spomínaný Karel Schwarzenberg.

Prvé kolo voľby ovládol Miloš Zeman so ziskom 24,21 percenta hlasov, líder vládnej strany Top 09 a súčasný šéf českej diplomacie oslovil 23,40 percenta voličov.

Dvadsať verejne známych českých osobností, ktoré otvorene vyjadrili podporu kandidátom na prezidenta:

Miloša Zemana si za prezidenta želajú:

Filip Renč

Lucie Bílá

Felix Slováček

Vladimir Remek

Martin Dejdar

František Ringo Čech

Marie Benešová

Lukáš Konečný

Valtr Komárek

Marek Vašut

Karla Schwarzenberga chcú za prezidenta:

Jan Hřebejk

Marie Rottrová

Miloš Forman

Jiží Menzel

Zdenek Svěrák

Ivan Klíma

Jitka Čvančarová

Petr Črvrtíček

David Černý

Pavel Pafko

Zdroj: Lidovky.cz

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákDavid ČernýFilip RenčJan HřebejkKarel SchwarzenbergLucie BíláMarek VašutMarie RottrováMartin DejdarMiloš FormanMiloš ZemanRóbert BezákZdeněk Svěrák