Cristiano Ronaldo
Portugalský fenomén Cristiano Ronaldo. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Poľska zvíťazili v sobotňajšom stretnutí D-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2016 do Francúzska nad gruzínskymi reprezentantmi 4:0.

Lewandowski dosiahol expresný hetrik

Zverenci trénera Adama Nawalku sa dlho nedokázali presadiť proti kompaktnému gruzínskemu tímu, skóre otvoril krásnou strelou ľavačkou v 62. minúte útočník Arkadiusz Milik. Hostia mohli vyrovnať v 82. minúte, ale trafili len konštrukciu domácej bránky.

V závere poistil triumf Poliakov expresným hetrikom kapitán Robert Lewandowski. Poľskému mužstvu, ktoré Gruzíncov zdolalo rovnakým rozdielom aj v novembri minulého roka na pôde súpera, naďalej patrí prvé miesto v tabuľke „déčka“ so ziskom 14 bodov.

Druhý duel skupiny priniesol remízu Írska so Škótskom 1:1. Domáci tím sa ujal vedenia v 38. minúte, keď Jonathan Walters po rohovom kope zblízka upratal do siete loptu – 1:0. Škóti vyrovnali hneď po zmene strán v 47. minúte. Shaun Maloney ľavačkou trafil do chrbta domáceho kapitána Johna O´Shea, od ktorého sa lopta odrazila do írskej bránky.

Schürrleho hetriku sekundoval Kruse

André Schürrle

Vo večernom zapase v portugalskom Algarve zvíťazilo Nemecko nad „domácim“ Gibraltárom presvedčivo 7:0. Lewandowského sobotňajší výkon hetrikom napodobnil stredopoliar André Schürrle, ktorému sekundoval dvojgólový Max Kruse.

Po jednom presnom zásahu pridali Karim Bellarabi a Ilkay Gündogan. Nemecké vrece s gólmi sa roztrhlo až v druhom polčase, v úvodnej časti hry inkasoval Gibraltár len raz. Nemci sa zásluhou víťazstva vyšvihli na druhé miesto tabuľky pred Škótov a na Poliakov majú len jednobodové manko.

Faerské ostrovy zopakovali víťazstvo s Gréckom

Maďarskí reprezentanti zvíťazili v sobotňajšom dueli F-skupiny nad fínskym mužstvom 1:0. Hostia boli v priebehu duelu aktívnejší, slovenského rodáka vo fínskej bránke Lukáša Hradeckého však dokázali prekonať až v 83. minúte zásluhou Zoltána Stiebera. Maďari si v tabuľke F-skupiny upevnili tretie miesto.

V dueli prvého a druhého mužstva tabuľky sa v Belfaste zrodila bezgólová remíza Severného Írska s Rumunskom. Rumuni sú na čele F-skupiny o jeden bod pred svojimi sobotňajšími súpermi a udržali si neporaziteľnosť v doterajšom priebehu kvalifikácie ME 2016.

V inom večernom stretnutí „efka“ zvíťazili Faerské ostrovy nad Gréckom 2:1. Góly domáceho výberu v Tórshavne strelili Hansson a Olsen, za hostí skorigoval skóre v 84. minúte Papastathopoulos. Zaujímavosťou je, že Grécko prehralo s týmto súperom aj v novembrovom domácom kvalifikačnom stretnutí (0:1). Grécko je na poslednej priečke F-skupiny s dvomi bodmi zo šiestich zápasov, Faerské ostrovy predstihli v sobotu Fínsko a patrí im štvrtá pozícia so 6 bodmi na konte.

Ronaldo priblížil hetrikom postup Portugalsku

Futbalisti Portugalska zvíťazili v sobotňajšom stretnutí I-skupiny na pôde Arménska 3:2 a opäť sú o krôčik bližšie k účasti na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte.

Arménci v domácom prostredí v Jerevane ukázali kvalitu a v 14. minúte sa dokonca ujali vedenia. Naturalizovaný Brazílčan Marcos Pizzelli exportnou strelou z 35 metrov prekvapil s prispením brvna portugalského brankára Ruia Patrícia.

Neskôr si však vzal slovo trojnásobný držiteľ ocenenia Zlatá lopta pre najlepšieho futbalistu sveta Cristiano Ronaldo a čistým hetrikom ukázal svoju extratriedu. Domáci v 72. minúte zdvihli hlavy zásluhou presného zásahu Hrajra Mkojana, ale favorizovaní hostia si napokon po tesnom triumfe 3:2 ustrážili tri body.

V druhom sobotňajšom zápase Dánsko v Kodani zdolalo Srbsko 2:0. V 13. minúte otvoril skóre Yussuf Poulsen, o 20 minút neskôr nepremenil domáci Daniel Agger pokutový kop. Dáni sa napokon gólovej „poistky“ dočkali, ale až tri minúty pred koncom – na 2:0 zvýšil Jakob Poulsen. Dánsko je druhé s 10 bodmi, Srbi majú na konte jediný bod a sú štvrtí v tabuľkovom poradí I-skupiny.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

D-skupina:

DUBLIN

Írsko – Škótsko 1:1 (1:0)

Góly: 38. Walters – 47. O´Shea (vlastný)

Arménsko – Portugalsko 2:3 (1:1)

Góly: 14. Pizzelli, 72. Mkojan – 29., 55. a 58. Cristiano Ronaldo (prvý z pok. kopu), ČK: 62. Tiago Mendes (Portugalsko) po druhej ŽK