Video: Ropná škvrna môže zasiahnuť vzácny koralový útes, brazílske námorníctvo chce zasiahnuť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropná škvrna, more
Ropná škvrna neďaleko Brazílie likviduje morský život. Foto: SITA/AP

Brazílske vojenské námorníctvo je pripravené zasiahnuť proti ropnej škvrne, ak dorazí do oblasti najväčšieho koralového útesu v krajine. Zástupca armády Leonardo Puntel uviedol, že na mieste sa nachádzajú tri lode a ďalšie dve sú na ceste. Helikoptéra zas bude vykonávať prieskumné lety. Ak spozorujú nebezpečenstvo, nasadia potápačov, ktorí budú mať na starosti zastaviť ropnú škvrnu.

Vzácne koraly a miesto pre potápačov

Parque Nacional Marinho dos Abrolhos je domovom vzácnych koralov a obľúbeným miestom na potápanie. Záhadná škvrna sa objavila 2. septembra pri severovýchodnom pobreží Brazílie.

Utorňajšia tlačová konferencia sa konala po tom, ako prokurátori, environmentálni experti a niektorí politici kritizovali reakciu vlády na situáciu a označili ju za pomalú a nedostatočnú. Miestne televízie odvysielali zábery, na ktorých je možné vidieť dobrovoľníkov, ako popri pobreží dlhom dvetisíc kilometrov odstraňujú ropu, a to často bez vládneho dozoru alebo vybavenia.

Carlos Nobre, prominentný brazílsky vedec, pre agentúru Associated Press povedal, že vláda tento rok zrušila niektoré verejné inštitúcie a výbory, ktoré spolupracovali s ministerstvami na rozvoji verejnej politiky.

Pohybuje sa pod hladinou oceánu

Medzi nimi bol aj výbor, ktorý mal na starosti národný pohotovostný plán na boj s ropnými škvrnami. Po tom, ako sa v septembri objavila škvrna, sa ukázalo, že jeho zrušenie bolo chybou.

Minister obrany Fernando Azevedo e Silva v utorok odmietol pochybenie s tým, že vláda konala hneď, ako sa škvrna objavila.

Puntel uviedol, že ropa sa pohybuje pod hladinou oceánu a preto je veľmi náročné sledovať ju s pomocou satelitov, lietadiel či helikoptér. Podľa neho armáda nedokáže predpovedať, ktoré oblasti najbližšie zasiahne alebo ako dlho bude znečisťovať brazílske pláže.

Brazílska štátna ropná spoločnosť tvrdí, že ropa pochádza z Venezuely, ktorá to odmieta. Brazílske úrady preto pokračujú v pátraní po jej pôvode.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Carlos NobreFernando Azevedo e SilvaLeonardo Puntel