Video: Rozdali Zlaté glóbusy, najviac získal Špinavý trik

Adams
Amy Adams získala Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon v komédii alebo muzikáli. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Zlatý glóbus pre najlepší film v žánri dráma získala životopisná snímka 12 rokov otrokom.

Obrazom: V Beverly Hills sa rozdávali Zlaté glóbusy

Príbeh slobodného muža, ktorého ilegálne predajú do otroctva, mal pritom v hre sedem nominácií, no zvíťazil len v tejto jedinej kategórii. Režisér filmu Steve McQueen v rámci ďakovnej reči oslovil aj herca Brada Pitta, ktorý bol jedným z producentov, no na nedeľnom podujatí sa nezúčastnil a odkázal mu, že bez neho by film nevznikol.

Trailer k filmu 12 rokov otrokom

Špinavý trik ovládol Zlaté glóbusy

Adams, Cooper, Lawrenc
Foto: SITA, AP

Zoznamu kandidátov vo filmových kategóriách 71. ročníka udeľovania cien Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) pritom spolu s 12 rokov otrokom vládla snímka Špinavý trik.

Hviezdne obsadený film vyhlásili za najlepšiu komédiu alebo muzikál a na konto si pripísal aj ďalšie dve trofeje vďaka herečkám Amy Adams (Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli) a Jennifer Lawrence (Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe).

Adams si ocenenie vyslúžila stvárnením podvodníčky Sydney Prosser a režisérovi Davidovi O. Russellovi poďakovala za to, že jej umožnil svetu ukázať, že „princezná môže rozdávať rany a nosiť hlboký výstrih“. Lawrence, ktorá minulý rok získala Zlatý glóbus i Oscara za hlavnú rolu v Russellovej Terapii láskou (2012), bola pri preberaní ceny viditeľne nervózna. „Prepáčte mi, že sa tak trasiem. Už to nikdy nerobte,“ zakričala z pódia.

Trailer k filmu Špinavý trik

Tretí Zlatý glóbus pre Cate Blanchett

Svoj tretí Zlatý glóbus v kariére získala Cate Blanchett vďaka hlavnej role v dráme Jasmínine slzy Woodyho Allena, ktorý podľa nej nakrúca filmy s takou „pravidelnosťou, že ich už takmer berieme ako samozrejmosť“.

Trailer k filmu Jasmínine slzy

Cenu za mužský herecký výkon vo filmovej dráme si odniesol Matthew McConaughey vďaka stvárneniu muža trpiaceho AIDS v snímke Dallas Buyers Club. V ďakovnej reči spomenul mimoriadne dlhý proces vzniku filmu a vyjadril sa, že je rád, že ho toľkokrát odmietli, lebo inak by sa nedostal k nemu a na záver dodal: „Tento film nikdy nebol o umieraní, vždy bol o živote.“

Druhú trofej pre túto snímku za vedľajšiu rolu získal Jared Leto, ktorý v nej stvárnil transsexuála bojujúceho s AIDS. „Takmer šesť rokov som neurobil žiadny film a musím povedať, že je pre mňa viac ako poctou môcť sa vrátiť a cítiť túto lásku a podporu,“ vyjadril sa.

Trailer k filmu Dallas Buyers Club

Druhý Zlatý glóbus v kariére získal Leonardo DiCaprio za hlavnú úlohu vo filme Vlk z Wall Street režiséra Martina Scorseseho, ktorý podľa 39-ročného herca nie je len neuveriteľným vizionárom, ale dokáže na plátno preniesť každý detail kultúry, ktorú zobrazuje.

Glóbus za najlepšiu filmovú pieseň putoval do rúk skupiny U2 vďaka skladbe Ordinary Love z filmu Mandela: Long Walk to Freedom. Gitarista The Edge v ďakovnej reči poznamenal, že skupina dlhodobo podporovala zosnulého Nelsona Mandelu a frontman Bono dodal: „Toto je pre nás skutočne veľmi, veľmi osobné. Tento muž prevrátil naše životy hore nohami, tou správnou stranou.“

Najlepším cudzojazyčným filmom sa stala talianska Veľká nádhera režiséra Paola Sorrentina a za najlepší animovaný film vyhlásili Ľadové kráľovstvo.

U2 – Ordinary Love

Perníkového tatka ocenili v kategórii najlepší dramatický seriál

Cenu Cecila B. DeMillea získal Woody Allen

Počas ceremoniálu, ktorý moderovali Tina Fey a Amy Poehler, odovzdali aj Cenu Cecila B. DeMillea za celoživotný prínos zábavnému priemyslu. Za amerického režiséra Woodyho Allena ju prevzala Diane Keaton. „V istom zmysle mi láme srdce, keď si uvedomím, že Woodyho poznám už tak dlho,“ poznamenala 68-ročná herečka na adresu ich 45-ročného priateľstva.

Allen podľa nej počas svojej kariéry pracoval so 179 herečkami, ktoré po štyri desaťročia vytvárajú nezabudnuteľné ženské postavy. Poctu jeho filmovému umeniu uviedla herečka Emma Stone slovami: „Woodyho práca už desaťročia mení to, ako vnímame život, lásku a neurózy.“

Najlepším dramatickým seriálom sa stal Perníkový tatko (2008 – 2013), ktorý sa v septembri 2013 skončil piatou sériou. Cenu pre najlepšieho herca v dramatickom seriáli si zároveň vyslúžil predstaviteľ hlavného hrdinu Bryan Cranston.

Najlepším televíznym seriálom žánrov komédia alebo muzikál sa stal Brooklyn Nine-Nine (2013), pre ktorý cenu získal aj Andy Samberg v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli.

Rovnako dve trofeje si vyslúžil životopisný film Liberace, ktorý vyhlásili za najlepší televízny film a Michael Douglas vďaka nemu triumfoval v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme.

Prehľad víťazov a víťaziek 71. ročníka filmových a televíznych cien Zlatý glóbus

FILMY

Najlepší film – dráma: 12 rokov otrokom

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme: Cate Blanchett – Jasmínine slzy

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme: Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club

Najlepší film – komédia alebo muzikál: Špinavý trik

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli: Amy Adams – Špinavý trik

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli: Leonardo DiCaprio – Vlk z Wall Street

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jennifer Lawrence – Špinavý trik

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jared Leto – Dallas Buyers Club

Najlepšia filmová réžia: Alfonso Cuarón – Gravitácia

Najlepší filmový scenár: Spike Jonze – Ona

Najlepší cudzojazyčný film: Veľká nádhera – Taliansko

Najlepší animovaný film: Ľadové kráľovstvo

Najlepšia pôvodná hudba: Alex Ebert – Všetko je stratené

Najlepšia pôvodná pieseň: Ordinary Love – z filmu Mandela: Long Walk to Freedom

TELEVÍZIA

Najlepší televízny seriál – dráma: Perníkový tatko

Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme: Robin Wright – House of Cards

Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme: Bryan Cranston – Perníkový tatko

Najlepší televízny seriál – komédia alebo muzikál: Brooklyn Nine-Nine

Najlepší ženský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli: Amy Poehler – Parks and Recreation

Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli: Andy Samberg – Brooklyn Nine-Nine

Najlepší miniseriál alebo televízny film: Liberace

Najlepší ženský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme: Elisabeth Moss – Top of the Lake

Najlepší mužský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme: Michael Douglas – Liberace

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu: Jacqueline Bisset – Dancing on the Edge

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu: Jon Voight – Ray Donovan

Informácie pochádzajú z webových stránok www.goldenglobes.com a www.hollywoodreporter.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alfonso CuarónAmy AdamsAmy PoehlerCate BlanchettDiane KeatonEmma StoneJared LetoJennifer LawrenceLeonardo DiCaprioMatthew McConaugheyMichael DouglasTina Fey