Video: Rusi protestujú proti zvýšenie veku odchodu do dôchodku, rozhodne o tom Štátna duma

Russia Retirement Age
People hold posters reading from left "Pension reform is a funeral in life, Stop robbing people" during a protest against the government's plans to raise the retirement age, in front of the Russian State Duma, the Lower House of the Russian Parliament in Moscow, Russia, Thursday, July 19, 2018. The State Duma is voting on the bill Thursday, which would raise the age at which retirees can receive state pensions from 60 to 65 for men, and from 55 to 63 for women. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

MOSKVA 19. júla (WebNoviny.sk) – Rusi protestujú proti vládnym plánom na zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Štátna duma bude vo štvrtok hlasovať o návrhu zákona, na základe ktorého sa dôchodkový vek v priebehu najbližších 15 rokov zvýši u mužov z terajších 60 na 65 rokov a u žien zo súčasných 55 na 63 rokov.

Zámer vlády vyvolal nevôľu v nezvyčajne širokom politickom spektre, pričom protesty proti nemu zorganizovali pred hlasovaním tak komunisti, ako aj liberálne strany. Na stredajšom nepovolenom zhromaždení v Petrohrade zatkla polícia niekoľko demonštrantov.

Vláda argumentuje, že dôchodková reforma je potrebná na oživenie ruskej ekonomiky, podpora prezidenta Vladimira Putina však po oznámení opatrení klesla. Priemerný mesačný dôchodok ruského penzistu dosahuje 14-tisíc rubľov (približne 190 eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom