Utorňajšie zápasy na MS vo futbale
Ruský útočník Alexander Keržakov prekonáva kórejského brankára Jung Sung-ryonga (1) počs utorňajšieho zápasu H-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

CUIABÁ 18. júna (WEBNOVINY) – V záverečnom stretnutí prvého kola skupinovej fázy na majstrovstvách sveta vo futbale v Brazílii medzi Ruskom a Kórejskou republikou v Cuiabé sa zrodila remíza 1:1.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Kórejčania viedli od 68. min, keď striedajúci Li Kun-ho prekvapil brankára Rusov Igora Akinfejeva. O šesť minút neskôr Alexandr Keržakov vyrovnal na 1:1, keď využil neprehľadnú situáciu pred kórejským gólmanom Čung Sung-rjongom. Ruskí hráči boli v závere aktívnejší, ale šance Alexandra Kokorina v nadstavenom čase gól nepriniesli. Stretnutie sa hralo v náročných podmienkach pri vysokej vlhkosti vzduchu a u viacerých hráčov oboch tímov sa v druhom polčase prejavovalio kŕče.

Obrazom: Utorňajšie zápasy na MS vo futbale

Rusi evidujú tretiu účasť na majstrovstvách sveta od rozpadu Sovietskeho zväzu, prvú po 12 rokoch. Kórejčania sú tradičným účastníkom záverečného turnaja – hrajú tam ôsmykrát v rade.

Na čele H-skupiny sú po utorku Belgičania, ktorí v úvodnom vystúpení zdolali hráčov Alžírska 2:1.

H-skupina (Cuiabá):
Rusko – Kórejska republika 1:1 (0:0)

Góly: 74. Keržakov – 68. Li Kun-ho, ŽK: 49. Šatov – 13. Son Hung-min, 30. Ki Sung-jung, 90.+ Ku Ča-čchol, rozhodovali: Maidana – Belatti (obaja Arg.), Moreno (Pan.), 36 000 divákov

Rusko: Akinfejev – Ješčenko, Ignaševič, V. Berezutskij, D. Kombarov – Glušakov (72. Denisov) – Fajzulin, Žirkov (71. Keržakov) – Samedov, Šatov (59. Dzagojev) – Kokorin

Kórejská republika: Čung Sung-rjong – Li Jong, Kim Jong-kwon, Hong Čong-ho (73. Hwang Sok-ho), Jun Suk-jong – Han Kuk-jong, Li Čchung-jong – Ki Sung-jung, Ku Ča-čchol – Park Čchu-jong (56. Li Kun-ho), Son Hung-min (83. Kim Po-kjung)

Tabuľka H-skupiny:

1. Belgicko 1 1 0 0 2:1 3

2. Rusko 1 0 1 0 1:1 1

Kór. repub. 1 0 1 0 1:1 1

4. Alžírsko 1 0 0 1 1:2 0

I. polčas

Taliansky trénerov Rusov Fabio Capello (oslavujúci v stredu 68. narodeniny) nepostavil do základu najlepšieho strelca tímu Keržakova.

Favorizovaní ruskí futbalisti sa spočiatku najmä v ofenzíve trápili a prvú strelu na bránku vyslal až v 31. min obranca Ignaševič, ktorý bombou z priameho kopu vyskúšal pozornosť Čunga v kórejskej bránke.

Ázijský tím dovtedy tiež vpredu veľa toho neukázal, ale v 34. min strela Ku Ča-čchola spoza šestnástky skončila s prispením ruského obrancu tesne vedľa bránky Akinfejeva. V prvom polčase sa hralo zväčša medzi šestnástkami a gól nemal z čoho padnúť.

II. polčas

Po zmene strán priniesli vzruch do ofenzívy oboch tímov striedajúci hráči a tí sa napokon postarali aj o góly. Kórejský bol z veľkej miery dielom šťastia.

V 68. Li Kun-ho vystrelil spoza šestnástky priamo na brankára Akinfejeva, ale tomu lopta prepadla cez ruky do siete – 0:1. Ruský brankár si podľa výrazu tváre ešte hodnú chvíľu spytoval svedomie po tomto veľkom kikse.

Našťastie pre neho, jeho spoluhráči zakrátko vyrovnali. Strelu Dzagojeva z pravej strany vyrazil Čung iba pred seba. K lopte sa potom dostal kanonier Keržakov a z otočky vyrovnal – 1:1. Bol to už 26. gól útočníka Zenitu Petrohrad v reprezentačnom drese.

Ruskí hráči mali od tej chvíle zjavnú prevahu a ešte aj v nadstavenom čase mohli skórovať, ale zverenci Hong Mjung-poa napokon bod za úvodné vystúpenie na MS 2014 ubránili. Pre Rusov je to v siedmom zápase na svetovom šampionáte v histórii prvá remíza (bilancia 2-1-4).

Fabio Capello (tréner Ruska): „Som rád, že máme bod, ale zároveň smútim, lebo sme mohli vyhrať. V prvom polčase sme mali problémy, boli sme nervózni, nehrali sme dobre. V druhom polčase sme začali hrať lepšie a výborne sme zareagovali na gól súpera. Celkovo naše mužstvo predviedlo približne to, na čo má. Akinfejeva neviním z chyby a gólu v našej sieti. Každý brankár má právo na chyby. Aj taký dobrý, akým je Akinfejev.“

Hong Mjung-po (tréner Kór. rep.): „Pred zápasom sme študovali hru Rusov a podľa toho sme sa snažili zariadiť. Napriek tomu nám súper v druhom polčase pripravil niekoľko nebezpečných momentov pred naším brankárom. Najmä keď sme vpredu dlhšie držali loptu, Rusi nám ju vypichli a vyrážali do nebezpečných protiútokov. Je to charakteristické pre ich hru. Viac ako s remízou by som bol spokojný s víťazstvom. Je to však len prvý zápas a celkovo som vďačný za hru, ktorú sme predviedli.“