Video: Ruská kozmická loď Progress priviezla zásoby na ISS

Progress
Na zásoby čakala trojčlenná posádka, ktorú tvoria americký astronaut Scott Kelly a ruskí kozmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornienko. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Bezpilotná ruská nákladná loď Progress M-28M priviezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) očakávané zásoby. Na potraviny, palivo, vodu či kyslík čakala súčasná trojčlenná posádka, ktorú tvoria americký astronaut Scott Kelly a ruskí kozmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornienko. Progress M-28M vyrazila sa cestu v piatok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Od vlaňajšieho októbra pritom už stroskotali tri zásobovacie misie. Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX nesúca zásobovaciu loď Dragon explodovala 28. júna krátko po štarte z Mysu Canaveral na Floride. Viezla okrem iného skafander, zariadenie na filtráciu vody, potraviny, vodu a adaptér, ku ktorému sa mali pripájať komerčné kozmické lode.

Video: Ruská kozmická loď Progress sa spojila s ISS

Ruská nákladná vesmírna loď Progress M-27M sa po štarte 28. apríla vymkla spod kontroly a v máji sa zrútila na Zem. Na palube mala oblečenie pre posádku, technické vybavenie pre výstupy do vesmíru, pohonné látky, kyslík, vodu, náhradné diely a zásoby. V októbri 2014 musela byť po štarte zničená raketa Antares spoločnosti Orbital Space Sciences, ktorá viezla potraviny a ďalšie vybavenie.

Posádka ISS však napriek tomu nebola ohrozená a zásoby jej mali vydržať až do októbra. Progress teraz doviezla okrem iného konzervované mäso a ryby, čerstvé jablká, paradajky, pomaranče, cibuľu, cesnak a sladké pečivo. V júli dorazia na ISS ďalší traja členovia posádky Oleg Kononenko z Ruska, Kjell Lindgren z USA a Kimija Jui z Japonska.

Informácie pochádzajú z webstránky www.space.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanica